דורבן בעקב

דורבן בעקב
דורבן בעקב

אל תתנו לכאב להכתיב לכם את היום, הזמינו מדרסים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

תסמיני דורבן בעקב

תסמינים ויזואליים של דורבן בעקב

דורבן בעקב מתאפיין לעיתים באדמומיות ובשטפי דם אך האפיון הוויזואלי הבולט ביותר הוא בליטה הדומה לקוצים של בעל החיים דורבן, מעין חספוס דוקרני.

 

תסמינים סנסוריים של דורבן בעקב

אלו תסמינים אותם ניתן לחוש במגע עם העקב. נוקשות, חספוס ואי נוחות במגע עם נעליים בעת הדריכה.

 

תסמינים המחייבים טיפול בדורבן בעקב

מכיוון שמדובר בתופעה דלקתית ייתכן והיא תלווה בחום, זיהום וכאבים ברמות שונות בזמן מנוחה, דריכה, מאמץ גופני, ישיבה ועמידה. כל אלו מחייבים טיפול באמצעות כדורים נגד כאבים, כדורים נוגדי דלקת, טיפולים משמרים ומניעת התפתחות הדורבן.

הרצועה האורכית המחברת בין קדמת העקב לאצבעות חייבת מגע רך, מאוורר וגמיש ולפיכך אין להזניח תסמינים אלו. במקרים קיצוניים מוזרקים סטרואידים ואף ישנם אנשים המופנים לניתוח עקב מחלת החיתולית הכפית, כפי שנקרא הדורבן בתחום הרפואה.

 

מה יכול למנוע דורבן בעקב?

על מנת למנוע מצב של דורבן בעקב מומלץ לא להרבות בהליכה על נעלי עקב, נעלים לא מתאימות או יחפים. דורבנות בעקב נוצרים כתוצאה מחיכוך תמידי של כף הרגל בנעל לוחצת ומזיהום.

בנוסף, כאשר יש עומס רב על הרגליים, הרצועה הפלנטרית נמתחת ומתנוונת והסדקים הנוצרים מזדהמים לכדי דלקת. לפיכך, שמירה על המשקל היא אחת הדרכים למנוע זאת. בנוסף, חשוב לעסוק בספורט באמצעות עזרים תומכים כמו מדרסים או נעליים אורטופדיות על מנת לא לייצר עומס על כפות הרגליים והרצועה הפלנטרית.

ישנם מקצועות בהם לא ניתן לשבת אלא לעמוד לאורך זמן כמו: הוראה, רפואה, שמירה ועוד. המדרסים מונעים את הלחץ הנובע מעמידה לאורך זמן ויכולים למנוע את הכאבים מהדלקת. 

 

כיצד למנוע דורבן כשיש פלטפוס?

אנשים הסובלים מפלטפוס מפתחים דורבן בעקב מכיוון שרגליהם שטוחות. על ידי נעילת מדרסים הם יוכלו למנוע את הדורבן או להפחית בצורה משמעותית כאבים ועומס במידה והתפתחה דלקת.

גם איזון תזונתי מסייע לדורבן בעקבים. מומלץ להפחית כמויות של מזונות העשויים מקמחים לבנים או מוצרי חלב, להקפיד על אכילת ירקות כתומים עם עלים, נבטים ושורשים ולקבל תוספי מזון כמו אומגה 3.

 

טיפולים משמרים לדלקת דורבן בעקב

 • טיפולי פיזיותרפיה
 • טיפולים מנואליים
 • טיפולים אלטרנטיביים
 • תמיכה של מדרסים ונעליים אורטופדיות
 • טיפולים חשמליים
 • טיפולים תומכים בשינה
 • קירור הבליטה בעקב
 • תרגילים עם עזרים שונים
 • מתיחות
 • משככי כאבים ונוגדני דלקת
 • זריקות

 

טיפולים מנואליים מפיגים לחץ

טיפולים מנואליים לטיפול דלקת דורבן בעקב משולבים בדרך כלל עם טיפולי פיזיותרפיה ומתייחסים לאזור הדלקתי באופן ממוקד. מכיוון שהדלקת קשורה לרצועה הפלנטרית, המטפל לוחץ לחיצות עמוקות באזור המתוח כדי לפזר את הדלקת.

הלחיצות אף נעשות בשריר התאומים ובגיד האכילס על מנת להרפות את השרירים ולהפיג את הלחץ מהעומס על הבליטה. במקביל, הטיפול הפיזיותרפיסטי מלווה במתיחת הרצועה והגמשתה ומתיחת האצבעות והשרירים האחרים על ידי עיסוי והנעת הרגליים לכיוונים שונים.

היתרונות בטיפולים המנואליים מסייעים לשפר את טווח התנועה, להזרים דם לרצועה הפלנטרית, לבנות תאי רקמה חיוניים ולהפחית את הכאבים. דורבנות בעקב מחייבים טיפול אצל מומחה שעוסק בשני התחומים: טיפולים מנואליים וטיפולי פיזיותרפיה.

 

אלו תרגילים משמרים ניתן לעשות לדלקת דורבן בעקב?

לאנשים עם דורבן בעקב יש מטרה אחת – לא לסבול מכאבים! על כן, חשוב לחזק ולמתוח את הרצועה הפלנטרית התומכת בקשת לפחות 2-3 פעמים ביום במגוון תרגילים על פי רמת הכאב. בין אם מדובר על מתיחת השוקיים או מתיחת האצבעות של הרגליים, ובין אם מדובר על חיזוק שרירי הליבה, התרגול מסייע להפחתת הכאבים ולהגמשת הרצועה.

תרגילים לדוגמה שניתן לעשות בבית: כיפוף הבהונות, מתיחתן על מדרגה, ישיבה על הברכיים כאשר הישבן נשען על העקבים והאצבעות נמתחות על הרצפה, גלגול כדור טניס עם כף הרגל לסירוגין המעסה את הרצועה, הרמת מגבת נייר מהרצפה עם אצבעות הרגל ועוד. 

 

שילוב טיפול בגלי הלם

דורבן בעקב צריך להיות מטופל בשילוב מספר פונקציות ולכן גלי הלם יכולים להשתלב עם כל טיפול משמר אחר אותו המטופלים בוחרים לעשות. גלי הלם נוצרו במקור כדי לפורר הסתיידות מאבנים בכליות ולאחר מכן עשו בטכניקה שימוש גם במרפקים. עם השנים נוכחו לדעת שהמכשיר יעיל למצבי דלקת כרוניים ולהרחבת כלי הדם וחידוש התאים.

כאשר זרימת הדם משתפרת מגיע חמצן לאיברים שמסייע להם להחלים וכך למעשה הגוף מרפא את עצמו. כיום משתמשים בגלי הלם לטיפולים דלקתיים באזורים שונים שביניהם כפות הרגליים.

 

בשכיבה או ישיבה כאשר המכשיר מוצמד באופן מדויק לנקודות ספציפיות ומעביר גלי הלם בעוצמה ובקצב קבוע על פי אבחון שנעשה למטופל טרם הטיפול.

בהחלט כן. שני הטיפולים יעילים לדורבן בעקב במיוחד כשמשלבים ביניהם.

על ידי מישוש, בדיקה ויזואלית וצילום רנטגן.

כן. חשוב שלמדרסים תהיה שכבה רכה באזור העקב.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית