דורבן ברגל

דורבן ברגל
דורבן ברגל

אל תתנו לכאב להכתיב לכם את היום, הזמינו מדרסים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

מה זה דורבן ברגל?

דורבן ברגל הוא מצב דלקתי המכונה גם מחלת החתולית הכפית אך מוכר יותר בשם דורבן מכיוון שהוא דומה לקוצי הדורבן. מצב דלקתי זה מתאפיין בבליטה הנמצאת באזור העקב שהיא מחוספסת וקוצנית. הסיבה לדורבנות ברגליים היא בשל רצועות פלנטריות מנוונות.

כלומר, כאשר הרצועה הפלנטרית היא הרצועה האורכית המחברת בין העקב לאצבעות בקו האורך, מנוונת צומחת דלקת. למשל, לאנשים בעלי רגליים שטוחות (פלטפוס) הקשת צנחה בשל ניוון גנטי של הרצועה הפלנטרית ולכן הם חשופים יותר לדורבן.

 

בדוק את סיכוייך לקבל דורבן ברגל

בדוק האם אתה נמצא בקבוצות הסיכון שעלולות לקבל דורבן ברגל:

  • עודף משקל (השמנת יתר, נשים בהיריון)
  • נשים ההולכות עם נעלי עקב
  • אוכלוסייה בגילאים 40-60
  • אנשים עם פלטפוס
  • אנשים המתהלכים יחפים על הקרקע
  • מורים, רופאים, שומרים, חיילים
  • אנשים העומדים עמידה ממושכת
  • רצים ואלו העוסקים בתדירות בספורט מאומץ
  • בעלי נעליים לוחצות שאינן נוחות ומתעקשים ללכת איתם

 

כיצד תדע אם יש לך דורבן ברגל?

אם נוצרה לך בליטה בעקב הרגל, לעיתים אדמומית, נפוחה ובעלת שטפי דם ואליה מתלווים לעיתים כאבים חזקים, חום וקושי לתפקד ולדרוך על הרגל, ייתכן ויש לך דורבן ברגל. הדרך הטובה ביותר לגלות זאת היא באמצעות ביקור אצל הרופא שיאבחן את כף הרגל שלך במישוש, בדיקה ויזואלית, התבוננות בהליכה ובעמידה שלך ובמקרה הצורך ישלח אותך לצילום רנטגן או לבדיקת MRI. 

 

זיהוי הדלקת

ברור שאם הבליטה בעקב ניכרת ומלווה בכאבים חזקים אין צורך בבדיקת הדמיה כיוון שזהו מקרה מובהק של דורבן ברגל. עם זאת, חייבים לטפל בתופעה ולא להזניח אותה. במקרים שלא מרגישים חוסר נוחות, הבלוטה מינימלית ואין כאבים, הדלקת תחלוף מעצמה לאחר כ-10 חודשים.

 

מה הטיפולים המשמרים שיסייעו לדורבן ברגל?

טיפולי פיזיותרפיה לדורבן ברגל

אלו טיפולים המסייעים לפיזור הדלקת ולהזרמת הדם והחמצן לאזור הרגליים. באמצעות הנעת הרגל, מתיחתה ועיסוי שלה ניתן להתגבר על זה. עם זאת, מומלץ לשלב טיפולים נוספים כדי להאיץ את תהליך ההחלמה ולהפחית ברמת הכאבים.

 

טיפולים מנואליים לדורבן ברגל

אלו טיפולים שניתן לשלב עם פיזיותרפיה. ברוב המקרים מטפלים בפיזיותרפיה עושים גם טיפולים מנואליים שהם לחיצות עמוקות בנקודות ספציפיות ברגל המסייעים להקל על הכאבים.

 

טיפולים חשמליים

ישנם מספר סוגי טיפולים מהם ניתן לבחור אחד או לשלב בין כמה. גלי קול או גלי הלם, מיטת פולסים ומכשיר לייזר. גלי הלם נעשים באמצעות מכשיר המעביר זרמים מבוקרים על מנת לבנות תאי דם חדשים ולסייע לגוף לרפא את עצמו.

מיטת הפולסים מעבירה זרמים אלקטרו מגנטיים מבוקרים מאותה סיבה. מכשיר הלייזר הוא לשימוש עצמי הפועל באופן מדויק על הרצועה הפלנטרית על מנת להגמיש אותה ולהזרים דם.

 

סד לילה לדורבן ברגל

סד הלילה מיועד לקבע את הרגל במצב סטטי ובזווית של 90 מעלות למשך הלילה על מנת למתוח את הרצועה הפלנטרית ולמנוע כאבים מהקימה בבוקר.

 

מדרסים לדורבן ברגל

מומלץ להיעזר במדרסי עקב מסיליקון על מנת שלעקבים תהיה תמיכה רכה בזמן עמידה או דריכה על הרגל.

 

מתיחות ותרגילים

ביצוע משימות בבית באופן שוטף כמה פעמים ביום יסייעו להאצת ההחלמה ולהפחתה בכאבים. למשל מתיחת האצבעות על קיר או מדרגה, מתיחה באמצעות כדור שכף הרגל מגלגלת על הרצפה ועוד.

 

טיפולים אלטרנטיביים

ניתן לקבל טיפולים משלימים בעיקר מהרפואה הסינית המזרימים דם, אנרגיה ומחדשים תאים באמצעות דיקור סיני, טווינא, שיאצו, רפלקסולוגיה ועוד.

 

מה הטיפולים הפולשניים שיסייעו לדורבן ברגל?

במקרים בהם הטיפולים המשמרים או המשלימים אינם מסייעים להיעלמות דורבנות ברגל ובעיקר לצמצום הכאבים, הרופאים ממליצים על זריקות סטרואידים בצורה מבוקרת כדי לא לפגוע בגידים.

בנוסף, רק במקרים קיצוניים ממליצים על ניתוח דורבן ברגל בו מסירים חלק מהבליטה ומסייעים למטופל באופן משמעותי. ביחד עם זאת, הניתוח עלול לגרום לפגיעה בתא עצבי, זיהום וכאבים חזקים ולכן יש לקחת זאת בחשבון.

 

באיזה טיפול תבחר?

הדורבן יעלם במידה ותשכיל לבחור בטיפול האולטימטיבי המתאים לך. מומלץ לשלב בין כמה טיפולים כמו טיפול מנואלי, פיזיותרפיה, מדרסים וסד לילה או פיזיותרפיה, מדרסים וטיפול בגלי הלם. הבחירה צריכה להתאים לך ולאישיות שלך. אם קשה לך להירדם בלילה ואתה סובל מהקימה בבוקר חשוב שתדאג לסד לילה.

אם אתה עומד לאורך זמן, עוסק בהרבה בספורט או בעל עודף משקל מומלץ לעשות שימוש במדרסים. המדרסים מחלקים את העומס שיש על הגוף בצורה שווה בין שתי הרגליים ומקלים על הלחץ והכאבים.

 

בוודאי. מומלץ ליטול תרופות אנטי דלקתיות ומשככי כאבים.

מומלץ לשחות כי זו אינה פעילות הגורמת לכאב.

עודף המשקל יוצר עומס על הרגל וכתוצאה מכך הרצועה הפלנטרית מתנוונת וגורמת לדורבן.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית