דורבן

דורבן
דורבן

הזמינו מדרסים עוד היום ושימו סוף לכאבים ברגליים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

מהו דורבן בכף הרגל?

דורבן הוא תופעה של דלקת המופיעה כבליטה הדומה לקוצי בעל החיים הנקרא בשם זה ולכן היא מכונה כך. דלקת זו נקראת גם מחלת החיתולית הכפית. הדלקת מתמקדת ברצועה הנמצאת לאורך כף הרגל וכאשר יש עומס על הרגל היא גורמת לכאבים.

אנשים העומדים על רגליהם שעות ארוכות כמו מורים, שומרים ורופאים, או עוסקים בספורט ממושך כמו ריצה או בלט, עלולים להיתקל בתופעה יותר. גם אנשים הסובלים מהשמנת יתר, אנשים הסובלים מבעיות אורטופדיות כמו פלטפוס או קשת גבוהה או כאלו הנועלים נעליים ישנות או לא איכותיות נוטים לסבול מהדורבן. 

 

דורבן בעקב

כיצד מאבחנים דורבן?

מיקומו של דורבן בכף הרגל נמצא בדרך כלל בעקב. את האבחון מבצעים על פי צילום רנטגן או הדמיית mri בהם ניתן לראות בליטה היוצאת מהעקב לכיוון האצבעות. למעשה הבליטה אינה מקור הדלקת אלא הדלקת עצמה גורמת לבליטה. 

 

הסימפטומים של דורבן

דורבן בעקב מלווה בכאבים קשים במיוחד כאשר קמים ממנוחה או שינה. ישנם אנשים החווים כאב עמום וכאלו החווים דקירות וצריבה. כאשר מאבחנים את התופעה חשוב לדעת מתי מופיעים הכאבים.

האם הם מתעוררים לאחר עמידה לאורך זמן? האם רק כשקמים מהמיטה? האם הם מופיעים כאשר עולים במדרגות? והאם הכאבים מופיעים לסירוגין או באופן קבוע? – כל אלו יאפשרו לאבחן את עוצמת הדלקת ולהעניק את הטיפול האופטימלי. בנוסף עלולים להופיע גם שטפי דם, חום או נימול בכף הרגל או בעקב. 

 

דורבן פלנטרי

דורבנות בעקבים נקראים גם דורבנות פלנטריים מכיוון ששם הרצועה בה מופיעה הדלקת נקראת פלנטר פצאיטיס. חלק מהרצועה הזו מנוון וכאשר היא נמתחת כתוצאה מעומס מופיעים עליה קרעים וסדקים זעירים שגורמים לדלקת. זו למעשה הסיבה לכאבים שחשים כשיש דורבן ודורכים על הרגל.

 

הטיפולים המומלצים

ישנם כמה טיפולים יעילים אותם הרפואה מציעה לטיפול בדורבני העקבים:

 • מנוחה
 • קירור המקום בקרח למשך 20 דקות
 • עיסוי מקומי
 • הפחתה בפעילות הגופנית
 • הליכה רק עם נעליים מתאימות ולא יחפים
 • שימוש במדרסים רכים מסיליקון
 • תרופות אנטי דלקתיות
 • זריקות במקרים חמורים
 • מתיחות ותרגילים
 • פיזיותרפיה
 • סד דורבן
 • גלי הלם חשמליים
 • במקרים נדירים ניתוח כירורגי

 

סד לדורבן

על מנת לשמור על אורך הרצועה הפלנטרית ולהפחית את הכאבים למטופלים רבים מוצע טיפול באמצעות סד לילה כטיפול משמר לבעיית דורבן. כך אותם מטופלים קמים ביתר קלות מהמיטה ועושים את צעדיהם הראשונים בבוקר ללא כאבים. זהו טיפול אפקטיבי למי שסובל מכאבים כרוניים וממושכים.

רצוי לשלב בטיפול גם מתיחות ותרופות אנטי דלקתיות. לסדי הלילה יש סוגים שונים המותאמים לכל מקרה לגופו כדי למתוח את הרצועה הפלנטרית כמו שצריך במטרה שכף הרגל תהיה בזווית של 90 מעלות בזמן השינה והקימה תהיה קלה.

 

נעליים מתאימות לדורבן

על מנת להקל על כאבי דורבן מומלץ לנעול נעליים רכות, רחבות ונוחות עם סוליות עבות וגמישות המעניקים תחושת ריחוף. אלו נעליים המחלקות את עומס המשקל על הרגליים, מצמצמות את הכאבים ומותאמות לכפות הרגליים. הן אף מסייעות להקלה במפרקים ובולמות זעזועים במהלך ההליכה. כך גם טווח התנועה גדל, הסחוס לא נשחק והיציבה של המטופלים מתחזקת. עם זאת הן נחשבות ליקרות. במידה והמטופל ממשיך לסבול מכאבים הפתרון הבא הוא מדרסים.

 

מדרסים 

למדרסים המיועדים לכאבי דורבן יש יכולת אופטימלית לפיזור הלחץ והעומס של משקל הגוף על הרגליים. בנוסף, השימוש במדרסים מסייע למנח הרגליים ולתמיכה בקשת כך שהרצועה לא תתכווץ יתר על המידה. במכונים האורטופדיים מתאימים את המדרסים למטופלים בהתאמה אישית לפי מידה.

המטופלים מכניסים את המדרסים לתוך הנעליים וכך יכולים להלך באופן רגיל מבלי לסבול מכאבים. המדרסים המומלצים הם מדרסים רכים מסיליקון שהשכבה הרכה שלהם נמצאת מתחת לעקב ולכן אין על העקב לחץ. המידות שלהם נלקחות בשיטת הגבס וכך מייצרים אותם למטופל באופן מדויק.

 

טיפול בגלי הלם

כמחצית מהמטופלים מצליחים להתגבר על כאבי דורבן באמצעות גלי הלם. מדובר על טיפול חשמלי בטכנולוגיית ESWT הנעשה באמצעות מכשיר המייצר כלי דם חדשים שמפחית את הנוקשות בשרירים ומחדש את הרקמה בכף הרגל. זהו טיפול שנעשה ב-3-4 מפגשים באופן שמרני וללא כאבים במידה והטיפולים האחרים אינם צולחים. התוצאות של הטיפול טובות אם כי הן אינן מוכחות כיעילות בצורה עקבית.

 

מתיחות ותרגילים

ניתן לעשות תרגילים ומתיחות באופן עצמאי בבית ולהתמקד בשרירי כפות הרגליים בתוספת לכל טיפול אחר אותו עושים. התרגילים המוצעים הם: כיפוף הבהונות ומתיחתם, מתיחת השוקיים בעמידה על הרצפה או על מדרגה, גלגול כדור או בקבוק באמצעות כף הרגל, הצמדת אצבעות הרגליים לקיר ומתיחתן ל-20 שניות, ליפוף מגבת מסביב לכף הרגל ומשיכתה עם הידיים למתיחה, הישענות על הקיר עם הידיים ומתיחת הגוף קדימה כאשר רגל אחת כפופה והשנייה מתוחה.

בנוסף, מומלץ גם לעשות עיסוי עם קרח לכפות הרגליים. יש לבחור 2-3 תרגילים ולבצע אותם 3 פעמים ביום למשך רבע שעה בכל פעם. באותה מידה ניתן לתרגל באופן דומה בסיוע של פיזיותרפיסט המטפל בבעיית דורבן. גם שמירה על המשקל יכולה לסייע בריפוי כדי לא ליצור יותר עומס על הרגל.

 

התערבות כירורגית

במקרים קיצוניים כאשר המטופלים מנסים את כל הטיפולים השמרנים, אינם מרגישים הקלה או שינוי משמעותי והכאבים חזקים מאוד, הרופאים ימליצו על ניתוח כירורגי בו יסירו את הבליטה מהעקב. הוצאת דורבן בניתוח כירורגי יכול להיות מלווה בתופעות לוואי שיקשו על היציבות של כף הרגל ולכן זהו המוצא האחרון.

את הניתוח ניתן לבצע בשיטה אנדוסקופית על ידי הרדמה מקומית או בגישה פתוחה עם הרדמה מלאה כדי להיזהר לא לפגוע בעצב. כמו בכל ניתוח עלולים להיות סיבוכים כמו דימום או זיהום, אך הם נדירים בדרך כלל. לאחר הניתוח על המטופל להיחבש עם גבס או להסתייע במגפי הליכה לאורך 3 שבועות. במידה ועושים ניתוח אנדוסקופי ההחלמה מהירה יותר וניתן מייד לנעול נעליים רגילות ונוחות.

בכל מקרה אין לעשות פעילות גופנית לאורך 3 חודשים לאחר הניתוח. ניתוח נוסף נעשה באמצעות הארכת שריר התאומים מכיוון שלעיתים השריר קצר ומגביר את הלחץ על הדלקת. מטופלים שהיו בטיפול פיזיותרפי כשנה ועל אף זאת לא הצליחו לכופף את כפות הרגליים, יקבלו המלצה לניתוח מסוג זה.

אנשים בגילאים 40-60 נוטים לסבול יותר מתופעה זו מאשר צעירים.

מכיוון שמדובר בדלקת, הדורבן לא יעלם ואף יכול להחמיר במידה ולא מטפלים בו בצורה אפקטיבית. בנוסף, יכולות להיות השלכות גם על אזורים אחרים כמו: גב, ירכיים וברכיים.

כל מטופל מגיב אחרת וקצב ההחלמה שלו שונה. כאשר מטפלים בדלקת בצורה מיטבית ניתן לחוש הקלה בכאבים תוך מספר שבועות ולהחלים לגמרי לאחר כשנה.

רק אם אין הקלה בשימוש מדרסים, נעלים אורטופדיות, סד ללילה ותרופות אנטי דלקתיות מומלץ לקבל זריקה בהרדמה מקומית המכילה סטרואידים וחומר הרדמה. במידה ומזריקים מספר פעמים הרצועה תיחלש ועלולה להיקרע.

נעליים מתאימות לדורבן

מדוע צריך נעליים מתאימות לדורבן? נעליים מתאימות לדורבן מעניקות תמיכה לרגל מחלקות את העומס בצורה שווה על שתי הרגליים מתקנות את מנח הרגליים מרככות את

קרא עוד »

דורבן בקרסול

מה הגורמים למצב של דורבן בקרסול? עומס יתר על הרצועה הפלנטרית, היא הרצועה האורכית המחברת בין העקב לאצבעות כף הרגל. התנוונות הרצועה הפלנטרית הגורמת לקרעים

קרא עוד »

דורבן בעקב הרגל

כיצד בא לידי ביטוי דורבן בעקב הרגל? כיצד נראה דורבן בעקב הרגל? דורבן בעקב הרגל או בשמו הרפואי המחלה החתולית הכפית הוא אחד הגורמים לדלקת

קרא עוד »

דורבן פלנטרי

מהו דורבן פלנטרי וכיצד הוא נוצר? דורבן פלנטרי הוא דלקת הנוצרת עקב עומס משקל על הרצועה הפלנטרית. הדלקת עצמה נראית כבליטת דורבן קוצני ומופיעה על

קרא עוד »

מתיחות לדורבן

מדוע צריך מתיחות לדורבן בעקב? דלקת ברצועה הפלנטרית היא למעשה הגורם למחלה החתולית הכפית שאותה אנו מכירים כדורבן בעקב. הרצועה הפלנטרית היא מה שמחבר את

קרא עוד »

סד לדורבן

מהו סד לדורבן? סד לדורבן הוא מכשיר סטטי תומך ללילה המסייע לסובלים מדורבן לקום בבוקר ללא כאבים ולעשות את הצעד הראשון מהמיטה בנחת. דורבן נגרם

קרא עוד »

תרגילים לדורבן

מהם תרגילים לדורבן ומדוע צריך את זה? תרגילים לדורבן עוסקים בפעילות הרגל ומתיחת השרירים ביניהם הרצועה הפלנטרית, גיד האכילס ושריר התאומים. יש לבצע תרגול לדורבן

קרא עוד »

דורבן ברגל

מה זה דורבן ברגל? דורבן ברגל הוא מצב דלקתי המכונה גם מחלת החתולית הכפית אך מוכר יותר בשם דורבן מכיוון שהוא דומה לקוצי הדורבן. מצב

קרא עוד »

דורבן בעקב

תסמיני דורבן בעקב תסמינים ויזואליים של דורבן בעקב דורבן בעקב מתאפיין לעיתים באדמומיות ובשטפי דם אך האפיון הוויזואלי הבולט ביותר הוא בליטה הדומה לקוצים של

קרא עוד »

דורבן בכף הרגל

האבחנה של דורבן בכף הרגל כיצד מזהים דורבן בכף הרגל לבד? דורבן הוא בליטה קוצנית הממוקדת באזור עקב כף הרגל. הבליטה הנראית לעין לעיתים גדולה

קרא עוד »