טיפולים

טיפולים
טיפולים

אל תתנו לכאב להכתיב לכם את היום, הזמינו מדרסים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

טיפולים אורטופדיים

טיפולים אורטופדיים הם חשובים ואסור לזלזל בהם כיוון שהם יכולים לשפר ולשקם בצורה משמעותית בעיות שונות באברי גוף פגועים. טיפול אורטופדי מיועד בעיקר לאנשים הסובלים מפציעות או חבלות בעצמות ובשרירים, לצורך שיקום שברים, נקעים ובקעים, לשיקום לאחר ניתוחים ולמחלות שונות.

למשל, אנשים המאובחנים עם דלקת ברקמה החיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן, יכולים למצוא פתרונות רבים על מנת לשפר את מצבם. לרוב אלו גברים ונשים הסובלים ממשקל עודף המגביר את הלחץ על הרצועה האורכית בכף הרגל וגורם לדורבן. גם אנשים העוסקים בספורט ובמיוחד בריצה סובלים מהבעיה.

בנוסף, עמידה ממושכת על הרגליים, נעליים ישנות ללא תמיכה או אנשים הסובלים מפלטפוס או קשת גבוהה מפתחים דורבן. את הדורבן מגלים באמצעות צילום רנטגן אך בדיקה גופנית של רופא גם היא יעילה.

הרופא ממשש את כף הרגל ובודק את הרגישות שלה, האם היא אדמומית ונפוחה. בבדיקה הגופנית נבדקים גם הרפלקסים בכף הרגל, הקואורדינציה, טווח התנועה, האיזון, טונוס השרירים ומגע בכף הרגל.

כדי לטפל במצבים אורטופדיים כמו דורבן או בעיות אחרות פונים לפיזיותרפיה, כירופרקטיקה, רפואה אלטרנטיבית, פעילות ספורטיבית, תרופות אנטי דלקתיות, אביזרים אורטופדיים, גלי חשמל ועוד.

 

טיפולי פיזיותרפיה

במצבים רבים מקבלים הפנייה לטיפולי פיזיותרפיה בהם עוברים תהליך לשיקום הגוף, לתפקוד מיטבי, שיפור הניידות, להקלה בכאבים וניהול אורח חיים תקין, למשל:

  • כאבים בגב ובצוואר
  • כאבים בכתפיים
  • הסתיידות של גידים
  • הגדלת טווח תנועה
  • לאחר החלפת מפרקים
  • אחרי קטיעות גפיים
  • לאחר הסרת גבס
  • כאבי ברכיים
  • דלקות בכפות הרגליים, בפרקים ובמפרקים
  • שינויים מבניים או חוליות מנוונות

במהלך הטיפול מקבלים ייעוץ מפיזיותרפיסט מוסמך, מבצעים תרגילים ומתיחות על מנת לחזק את השרירים ולהגמיש אותם, לומדים לנהל את הכאבים ולא שהם ינהלו את המטופלים, נעזרים באביזרים תומכים ומתרגלים פעילות יום יומית על מנת לתפקד באופן מיטבי.

 

טיפול הפיזיותרפיה לדורבן בכף הרגל

דורבן הוא מצב דלקתי הגורם לבליטה באזור העקב הנראית כקוצי הדורבן (בעל חיים) וגורמת לכאבים, ללחץ ולבעיות של חלוקת העומס על כפות הרגליים. טיפולים בפיזיותרפיה יכולים לסייע באופן משמעותי לדורבן באמצעות עיסוי מקומי, תרגילים ומתיחות.

הפיזיותרפיסטים יציעו למטופלים לתרגל במכון ובבית תרגילים כמו, גלגול כדור קדימה ואחורה עם כף הרגל, מתיחת הרגל ויישורה באמצעות מגבת הכרוכה סביב כף הרגל, הצמדת הבהונות לקיר ומתיחתן בעמידה ועוד.

בין היתר הפיזיותרפיסט ימליץ על שימוש במדרסים רכים ועל עיסוי קר (רצוי עם קרח) במשך 20 דקות מדי יום שיסייעו לטיפול בדורבן. 

 

טיפול באמצעים חשמליים לדורבן

טיפולים חשמליים כמו גלי הלם עשויים לסייע בהפחתת הכאבים כתוצאה מהדורבן. המכשיר עובד בטכניקה המסייעת לגוף לייצר כלי דם חדשים שמפחיתים את הנוקשות באזור העקב.

גלי ההלם למעשה מרעידים זיזים גרמיים בעוצמת קול גבוהה ומסייעים להמסה שלהם בתדירות של 2,800 פעימות. הם שוברים את המעגל הכרוני בדלקת ומזרימים אליה חמצן ודם. ישנם מכונים המבצעים טיפול בגלי הלם אקוסטיים המאיצים את הריפוי או משלבים אותם עם מיטת פולסים.

מדובר על מיטה אלקטרו מגנטית חשמלית המחזירה את השדה המגנטי ומאזנת את התאים בגוף באמצעות פולסים מבוקרים המותאמים למטופל מבחינת הכאבים ואישיותו. השילוב בין גלי ההלם למיטת הפולסים יכולה להביא אף לתוצאות טובות יותר ולריפוי מהיר של הדורבן.

 

טיפול מנואלי בדורבן

טיפולים מנואליים בדורבן נעשים באמצעות פיזיותרפיה באמצעות לחיצות ומישוש הקשת האורכית המודלקת. הטיפול משלב מתיחות בשריר התאומים ובכף הרגל, עיסוי עמוק, דיקור, עיסוי בקרח, המלצה לנעליים אורטופדיות וגלי הלם. כל אלו הן טכניקות מנואליות שמסייעות להקלה בכאבים ומעניקות תחליף משמר על מנת למנוע זריקות או ניתוחים.

 

טיפול בדורבן – אפשרויות נוספות

טיפולים משמרים

מעבר לטיפולים משמרים כמו פיזיותרפיה, גלי הלם והתערבות מנואלית מומלץ ליטול תרופות אנטי דלקתיות ללא סטרואידים, לתת מנוחה לרגליים ולא לעסוק בפעילות ספורטיבית מאמצת כמו ריצה. ניתן לעסוק בפעילות כמו שחייה ולתרגל מתיחות וטיפול בקרח בבית. 

 

טיפולים אלטרנטיביים

ניתן לשלב ביחד עם התערבות משמרת גם התערבות אלטרנטיבית משלימה כמו: רפלקסולוגיה, שיאצו, דיקור סיני, טווינה וביופידבק.

 

טיפולים כירורגיים

במקרים קיצוניים בהם אין ברירה והדורבן מתפתח וגורם לכאבים ממושכים לאורך שנה ניתן לנתח ולהסיר את הבליטה מהעקב על ידי שחרור הרצועה שנפגעה. ההתערבות הכירורגית תפחית באופן משמעותי את הדורבן והמתח ברצועה אך עם זאת תחליש את הקשת בכף הרגל וככל ניתוח תהיה מלווה בסיכונים לחוסר תפקוד מלא, נזק עצבי או כאב כרוני.

 

כיצד טיפולים אלטרנטיביים משפיעים על הדורבן?

טיפולים רפלקסולוגים עשויים להשפיע באופן יעיל על הדלקת. מבחינה פיזית הלחיצות הרפלקסולוגיות יפזרו את הדלקת ויקלו על הכאבים בשילוב חימום המקום והגמשתו. באמצעות עיסוי ולחיצות מתמקדים בגידים של כפות הרגליים ובשוקיים.

כמו כן, מבחינה רגשית הרפלקסולוג יאבחן אפשרויות נפשיות שגרמו לדורבן לפרוץ כמו: בעיות משפחתיות, בעיות בעבודה, תזונה לא בריאה ועוד. כמו כן, טיפול טווינה נמצא כיעיל לדורבן. הטווינה מגיעה מהרפואה הסינית ומטרתה להתמקד בצד האנרגטי של כפות הרגליים.

באמצעות תרגילים לאחר אבחון מקיף ניתן להפחית את כאבי הדורבן. בין היתר דיקור סיני ושיאצו עשויים גם הם לשפר את הכאבים. באמצעות החדרת מחטים בכף הרגל ובגיד האכילס ניתן להתמודד עם הדורבן ולסייע למטופל.

 

טיפולים למניעת דורבן

על מנת למנוע דורבן בכף הרגל חשוב לשנות את אורח החיים מבחינה תזונתית, פעילות גופנית ולקבל סיוע באמצעות אביזרים אורטופדיים כמו נעליים תומכות או מדרסים.

טיפולים יום יומיים באמצעות מוצרי טיפוח לכפות הרגליים ישמרו על היגיינת כפות הרגליים וימנעו דלקות וזיהומים. כמו כן, תרגילים ואימוני שחייה ורכיבה על אופניים מונעים פעילות גבוהה ברצועה מאשר אימוני ריצה וכד'.

 

טיפולים ביתיים שכל אחד יכול לעשות

בין אם אתם מקבלים טיפולים פיזיותרפיסטים ובין אם טיפולים אלטרנטיביים או משמרים אחרים מומלץ גם לעבוד בבית באופן אינטנסיבי שעשוי לסייע בהפחתת הכאבים ובפגיעה הדלקתית ברצועה. בראש ובראשונה מומלץ להימנע מעמידה ממושכת או ללכת יחפים.

יש לעשות בין 3-4 פעמים ביום קומפרסים עם קרח לכפות הרגליים כדי להוריד את הנפיחות. במקביל חשוב לתרגל ולמתוח את השרירים באמצעות תרגילים פשוטים כפי שאמור לעיל. לבסוף, במידת הצורך יש ליטול תרופות נוגדות דלקת כמו אדוויל או נפרוקסן כדי להרגיע את הכאבים.

בהחלט. ירידה במשקל, שינוי תזונתי ופעילות גופנית מתאימה עשויים לשפר את מצב הדלקת בשילוב מדרסים וטיפולים משמרים או אלטרנטיביים.

המדרסים מחלקים את עומס המשקל של הגוף על הרגליים, מפחיתים את הכאבים ומטפלים בדורבן במיוחד אם הוא נובע מפלטפוס.

כל טיפול בין אם הוא משמר ובין אם אלטרנטיבי מתומחר באופן שונה. עם זאת ישנם טיפולים הכלולים בסל הבריאות ומסובסדים בחלקם על ידי קופות החולים או הביטוחים הפרטיים.

על מנת לטפל באופן המיטבי בדורבן יש להתייעץ עם אורטופד מומחה או רופא המשפחה כדי לקבל את ההמלצה הטובה ביותר לאחר אבחון והכרות אישית.

טיפול בדורבן

מה זה דורבן? כולם מכירים את בעל החיים דורבן עם הקוצים המפורסמים. לא סתם קוראים לדלקת המופיעה בעקב בשם זה בשל צורתה הנראית כמו קוצי

קרא עוד »

טיפול מנואלי בדורבן

מהו דורבן? דורבן או בשמותיו הרפואיים פלנטר פסיה או מחלת החתולית הכפית מופיע בעקב כף הרגל כבליטה הדומה לקוצי הדורבן. זוהי בליטה תסמינית שאינה כואבת

קרא עוד »

טיפול הפיזיותרפיה לדורבן

טיפול הפיזיותרפיה לדורבן כתהליך משמר טיפול הפיזיותרפיה לדורבן הוא אחד מהתהליכים הטיפוליים היעילים יותר לריפוי הדלקת. דורבן בעקב הרגל הוא בליטה שמקורה בדלקת הרצועה הנמתחת

קרא עוד »

דורבן ברגל – טיפול

דורבן ברגל טיפול אופטימלי באמצעים שונים: דורבן ברגל טיפול מנואלי. טיפולי פיזיותרפיה. טיפולים חשמליים. טיפול אלטרנטיבי. טיפול תרופתי. טיפול ניתוחי. טיפול עם מדרסים או נעליים

קרא עוד »