טיפול בדורבן

טיפול בדורבן
טיפול בדורבן

אל תתנו לכאב להכתיב לכם את היום, הזמינו מדרסים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

מה זה דורבן?

כולם מכירים את בעל החיים דורבן עם הקוצים המפורסמים. לא סתם קוראים לדלקת המופיעה בעקב בשם זה בשל צורתה הנראית כמו קוצי הדורבן. מקור הדלקת הוא לא בעקב אלא ברצועה הפלנטרית הנמשכת כמיתר לאורך בין קדמת העקב לבהונות ומתפצלת באזורן.

כאשר רצועה זו מנוונת ניתן לפתח את דלקת הדורבן. אחד הסימפטומים של הדלקת הוא בליטה באזור העקב, אדמומיות, שטפי דם ולעיתים חום, כאבים ברמות שונות וחוסר נוחות גדול. לפיכך, טיפול בדורבן הוא דבר שאין להזניח.

 

אלו אנשים נוטים ללקות בדורבן?

  • אנשים שהקשת בכף הרגל שלהם צנחה בעקבות התופעה המולדת הנקראת פלטפוס (רגליים שטוחות).
  • נשים הנוהגות להלך עם נעלי עקב צרות וגבוהות
  • אנשים הנועלים נעליים שאינן מתאימות להם
  • אנשים עם עודף משקל
  • אנשים מעל גיל 40
  • אנשים העומדים על הרגליים יתר על המידה
  • ספורטאים עם עומס על כפות הרגליים כתוצאה ממאמץ יתר

 

כל אלו חייבים טיפול בדורבן על מנת לרפא את התופעה, להקל בכאבים ולמנוע החמרה.

 

טיפול בדורבן באמצעים שונים

טיפול בדורבן כולל אמצעים רבים שניתן לשלב ביניהם או לבחור בטיפול אליו מתחברים בהתאם לחומרת המצב של הדורבן ולחומרת הכאבים.

מבין הטיפולים השמרניים ניתן למנות: מדרסים אורטופדים, סד לילה, טיפולי פיזיותרפיה, טיפולים מנואליים, טיפולים אלטרנטיביים, טיפולים חשמליים וטיפולים תרופתיים תוך שמירה על תזונה בריאה ופעילות גופנית מומלצת. הטיפול היחיד שאינו שמרני במקרים קיצוניים הוא ניתוח.

 

טיפול בדורבן באמצעים חשמליים

טיפול בדורבן על ידי גלי הלם

גלי הלם הם טיפול חשמלי הניתן בצורה מבוקרת על ידי חיישנים הגורמים לריפוי טבעי של הגוף באמצעות בניית תאי דם חדשים והזרמת דם לכף הרגל. טיפול בדורבן הנעשה באמצעי זה ניתן אף לשלב עם מיטת פולסים השולחת זרמים אלקטרו מגנטיים ומחזקת את חידוש תאי הדם באופן מבוקר.

 

טיפול בדורבן על ידי לייזר

הלייזר הוא מכשיר ביתי וקל לשימוש באמצעותו מעסים את אזור הדורבן כאשר המטרות דומות לאלו של גלי הלם ומיטת הפולסים. המכשיר משחרר אנדרופינים על מנת לפזר את הדלקת ולהזרים דם חדש.

 

טיפול בדורבן על ידי סד בזמן השינה

טיפול בדורבן באמצעות סד לשנת הלילה פרקטי לקימה בבוקר של המטופל. אנשים הסובלים מדורבן מתלוננים על כאבים עזים בכף הרגל עם הדריכה והצעד הראשון של הבוקר. כדי להפחית את הכאבים הללו סד הלילה נמצא כמכשיר אידיאלי.

את הסד מתקינים באמצעות רצועות לרגל וניתן לכוון את הזווית שלו עד 90 מעלות. בצורה כזו הרצועה הפלנטרית האורכית בקשת נותרת מתוחה ואין צורך לסבול בבוקר כי היא אינה מתכווצת.

 

טיפול בדורבן על ידי טיפולי פיזיותרפיה

כאשר דורבן בעקב גורם לכאבים גם טווח התנועה של הרגל קטן ויש לכך השפעות על גיד האכילס בקרסול ועל שריר הסובך (שריר התאומים) בשוק. טיפול בדורבן באמצעות פיזיותרפיה משפר באופן ניכר את טווח התנועה כי מניעים את הרגל לכיוונים שונים ומגמישים את אזור כף הרגל.

המתיחות, התרגילים והעיסוי של המטפל מסייעים גם לשיפור הכאבים. ישנם אף טיפולים מנואליים המתמקדים ברצועה הפלנטרית שהיא המקור לדלקת ותוך כדי עיסוי עמוק מגמישים אותה, מזרימים דם חדש לאזור ומפזרים את הדלקת.

מעבר לכך רצוי לתרגל גם בבית תרגילים מובנים כדי להאיץ את ההחלמה. בין אם מדובר על טיפולי דורבן באמצעים חשמליים ובין אם מדובר על טיפולים בדורבן באמצעות תרופות אנטי דלקתיות או פיזיותרפיה, יש להקפיד על עבודה גם בבית.

תרגילים כמו: גלגלו של כדור גומי או בקבוק מים קפואים מתחת לכף הרגל, מתיחת כף הרגל בישיבה תוך כיפוף ופשיטה באמצעות מגבת מגולגלת או רצועת גומי, עמידה על קצות האצבעות כאשר הן מוצמדות לקיר וגורמות למתיחת העקבים וכד', הם תרגילים פשוטים שכל אחד יכול לעשות בבית.

יש להקפיד על תרגול 3 פעמים ביום ובכל פעם למשך 20 דקות. בנוסף, הפיזיותרפיסטים ממליצים על שחייה ורכיבה על אופניים.

 

שמירה על אורח חיים בריא

טיפול בדורבן אפקטיבי כאשר שומרים על אורח חיים בריא. כלומר, נותנים מנוחה לרגל ממאמץ ועומס שגרמו לדלקת. חשוב לשמור על משקל תקין ולאכול יותר ירקות כתומים, עלים, שורשים ונבטים.

מומלץ להימנע ממוצרי חלב ומזונות מקמח לבן ואף לקחת תוספי מזון כמו אומגה 3. גם טיפולים אלטרנטיביים יסייעו לשיפור הכאבים והזרמת דם חדש לכף הרגל כדי לרפא את הדלקת. מומלץ לנסות דיקור סיני, רפלקסולוגיה, שיאצו וכד'.

 

ניתן לחוש בהקלה בכאבים מייד לאחר הטיפול הראשון.

בהחלט. מדרסים מותאמים וגמישים יכילו חומרים עם ריכוך לעקב שימנעו חיכוך עם הנעל.

בניתוח עם הרדמה מלאה מסירים חלק מהבליטה בעקב המקלה בצורה משמעותית על הכאבים.

מזריקים סטרואידים שמסייעים לכאבים אך עלולים לפגוע בגיד.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית