מדרסים ביומכניים

מדרסים ביומכניים
מדרסים ביומכניים

מה זה מדרסים ביומכניים?

מדרסים ביומכניים הם בדרך כלל מדרסים קשיחים התומכים בכפות הרגליים ובקרסוליים באמצעות כוחות ביומכניים. דהיינו, השפעה על המצב הטבעי של כפות הרגליים על מנת לתקן עיוותים או צורה של מנח רגליים.

מדרס ביומכני יכול להביא לתוצאות טובות כשמדובר במצבים אורטופדיים כמו: פלטפוס, כפות רגליים הנוטות פנימה או החוצה, לאנשים הסובלים מכאבים בכפות הרגליים, לספורטאים הנוטים להיחבל ולהיפצע על מנת לשמור על היציבות שלהם ועוד. באופן הרמוני מדרסי הביומכניקה יעילים גם לכאבי גב תחתון כתוצאה מעומס על כפות הרגליים.

אל תתנו לכאב להכתיב לכם את היום, הזמינו מדרסים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

 

כיצד מתאימים את רמת הקשיחות של המדרסים?

ייצור מדרסים ביומכניים צריך להיעשות באופן מדויק ושונה ממדרסים פונקציונאליים או אחרים. רמת הקשיחות שלהם היא אינדיבידואלית לאדם המזמין אותם. כלומר, היא נקבעת על פי הצרכים של המטופל, משקל גופו, גילו וסוג הקושי שלו בכפות הרגליים. לפיכך מדרסים כאלו מחייבים מדידה בהתאמה אישית.

ישנן מספר שיטות מדידה הכוללות הטבעת כפות הרגליים בחומרים אלסטיים כמו קצף או ספוג, שיטה ממוחשבת ושיטה הנעשית באמצעות תחבושות גבס.

 

התאמת שיטת המדידה לבעיות ספציפיות

את בחירת התאמת שיטת המדידה למדרסים עושים על פי המקרה האורטופדי. למשל, הטבעה בתוך ספוג נעשית כאשר יש קשת גבוהה בכף הרגל. התאמת מידה עם תחבושות גבס תהיה יעילה יותר במקרים של דלקות או קרע בגיד הטיביאליס האחורי. לפיכך, ייצור מדרסים ביומכניים יהיה על פי דגם מספוג או מתחבושות גבס.

 

מאילו חומרים עשויים מדרסים ביומכניים?

מדרסים ביומכניים עשויים מסוגי פלסטיק שונים כמו פוליפרופילן או פוליאוניל. בנוסף, ניתן לייצר אותם גם מפחמן או גרפיט קרבון.

 

השפעת גרפיט קרבון על מדרסים ביומכניים

בניגוד לקרבון המורכב מסיבי זכוכית שאינם מאפשרים תנועה דינמית ועלולים להיסדק, גרפיט קרבון עשוי מסיבים תרמו פלסטיים חזקים, דקים וקלים. ניתן לבנות את המדרסים ברמות קשיחות של קרבון תרמו פלסטי קשיח, קשיח למחצה, גמיש או גמיש למחצה. כפי שנאמר הקשיחות נקבעת על פי סוג הבעיה האורטופדית ולפי סוג פעילות. עם זאת, גם לסוג הנעליים יש חשיבות.

 

לאלו נעליים ניתן להתאים מדרסים ביומכניים?

את המדרסים באופן כללי ובפרט מדרסים ביומכניים ניתן להכניס לכל נעל בין אם זו נעל ספורט, נעל להליכה, נעל לעבודה או נעל אלגנטית. הבעיה היחידה היא בנעלי עקב צרות. מדרסים בתוך נעלי עקב אינם יעילים לתיקון הבעיה האורטופדית בשל העומס הרב שאיתו לא ניתן להתמודד לצורך שיפור מנח הרגליים.

חשוב לדאוג להנעלה נוחה ורחבה על מנת לשנות את הביומכניקה של כפות הרגליים. זה לא אומר שאי אפשר לצעוד עם נעלי עקב לאירועים או בילויים, אך את המדרסים יש להתאים רק לנעליים מסוגים אחרים. יתרה מכך, למרות שמדרסים מסוג זה דקים יחסית למדרסים מסוגים אחרים, הם ממלאים את הנעל ובתוך נעלי עקב ייווצר לחץ על כפות הרגליים שיכול יותר להזיק מאשר להועיל.

 

מה התפקיד של מדרסים ביומכניים?

למדרסים ביומכניים יש תפקיד חשוב בשמירה על צורת מנח כפות הרגליים על מנת שהעומס של משקל הגוף יתחלק באופן זהה עליהן בעת דריכה, ריצה, קפיצה, טיפוס וכד'. למשל, במקרה של פלטפוס (רגליים שטוחות) הם לא יפתרו את הבעיה אך יאפשרו דריכה מיטבית כדי שלא יהיה עומס גדול על כפות הרגליים וכאבים.

כך יכולים להימנע מהסובלים מפלטפוס בעיות כמו דורבן בעקב ודלקות נוספות. לפיכך, התפקיד העיקרי של המדרסים הוא לייצר תנועה איכותית של כפות הרגליים.

 

למי מומלץ ולמי לא מומלצים מדרסים קשיחים?

כאמור מדרסים ביומכניים קשיחים מומלצים לסובלים ממצב של פלטפוס עם גמישות יתר ובעיקר בעלי עודף משקל. הם יתאימו גם לאנשים הסובלים מחוסר יציבות, שחיקה או הסתיידות העצמות בכפות הרגליים. כאשר יש שחיקה הם יעזרו להפחית את הקצב שלה.

בין היתר כל מי שסובל מדפורמציות גמישות בכפות הרגליים כמו היפר פרונייטד פוט קיצוני, ימצא אותם יעילים. בניגוד לכך, לא ממליצים לאנשים עם כפות רגליים קשיחות, תנועתיות נמוכה או יכולת נמוכה לבלום זעזועים על מדרסים קשיחים. למשל, כאשר אדם עם קשת גבוהה וקשיחה המדרסים הללו לא יתאימו לו.

לא בהכרח. הכוונה למדרסים איכותיים שיש להתאים את רמת הקשיחות שלהן בהתאם לפרמטרים כמו: סוג הבעיה, משקל, גיל, סוג הנעליים ועוד.

בהתאם לחומרים מהם מכינים אותם, לשיטת המדידה, לעובי שלהם ולאיכות.

כמעט ולא ניתן לתקן מדרסים קשיחים. לעומת זאת מדרסים חצי קשיחים יהיה ניתן לשייף ולתקן במידה ויכאבו או יצרו לחץ על כפות הרגליים.

העלות של מדרסי קרבון גרפיט היא בין 1,000-1,800 ₪ בשיטת מדידה של תחבושות גבס. בשיטת מדידה של ספוג או קצף העלות תהיה נמוכה יותר.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית