מדרסים לפלטפוס

מדרסים לפלטפוס
מדרסים לפלטפוס

מהו פלטפוס?

פלטפוס הוא מצב מולד של גמישות יתר ברגליים המתבטא ברגליים שטוחות. ל- 15% מהאוכלוסייה יש פלטפוס בשל קריסה חלקית או מלאה של הקשת. במצב זה הרצועה הפלנטרית לאורך הקשת בין העקב לאצבעות אינה מתפקדת וזו הסיבה לקריסת הקשת.

אדם עם רגליים שטוחות מוצא את עצמו פעמים רבות מתקשה לתפקד באופן מיטבי או לעסוק בפעילות ספורטיבית בשל כאבים לא רק בכפות הרגליים אלא אף באיברים אחרים. לפלטפוס אין פתרון אך ניתן להקל עליו בדרכים שונות שאחת מהן היא מדרסים לפלטפוס.

הזמינו מדרסים בהתאמה אישית וטפלו בכאב שלכם!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

 

לאלו מקרים מסייעים מדרסים לפלטפוס?

  • מדרסים לפלטפוס מסייעים לכאבים בכפות הרגליים
  • כאבים בברכיים, באגן ובגב
  • דלקת בגיד האכילס
  • התפתחות דורבן
  • שברי מאמץ
  • קרע בגיד האחורי טיביאליס
  • הלוקס ולגוס
  • יציבה לקויה

 

מה תפקידם של מדרסים לפלטפוס?

התפקיד העיקרי של מדרסים לפלטפוס הם להקל על הכאבים בעת הדריכה או המאמץ הגופני. הם אינם מתקנים את צורת מנח הרגליים אך יכולים בהחלט לשפר את התפקוד. ביחד עם זאת הם יכולים למנוע דפורמציות נוספות או פתולוגיות אחרות הנגרמות עקב התופעה.

כדי להתאים מדרסי פלטפוס נכונים יש לעבור אבחון, למדוד באופן מדויק את כפות הרגליים ולבנות מדרסים המותאמים לזוויות מנח כפות הרגליים מחומרים קשיחים. כל מדרס לפלטפוס צריך להיות תואם לרגל ממנה נלקחו המידות על מנת שיהיה ניתן להוסיף התאמות במידה ויתפתחו עוד פתולוגיות.

יתרה מכך, המדרסים צריכים לסייע ללוקים בפלטפוס לחלק את העומס על כפות הרגליים בצורה שווה, לייצב את הגוף, לשמור על שיווי המשקל שלו ולתת לכפות הרגליים תמיכה שתאזן אותן.

 

אלו מדרסים לפלטפוס מומלצים?

מדרסים לפלטפוס הטובים ביותר הם מדרסים ביומכניים קשיחים. במידה ונוצרות פתולוגיות נוספות כמו דורבן בעקב יש להוסיף להן תמיכה רכה בעקב. במידה ומתווסף הלוקס ולגוס הם יצטרכו תמיכה נוספת בכריות האצבעות וכן הלאה. החומרים מהם עשויים המדרסים הקשיחים יהיו בדרך כלל מקרבון גרפיט שהם סוגים של פחמן הידוע בתכונותיו החזקות והאלסטיות.

זהו חומר קל לעיבוד אם כי קשה לתקן אותו כאשר צריך התאמות. לכן לעיתים מומלץ להתקין מדרסים חצי קשיחים שיהיה ניתן לבצע התאמות במידה ולוקים בדלקות שהוזכרו. כמו כן, המדרסים מותאמים על פי סוג הפלטפוס.

 

התאמת מדרסים לפלטפוס על פי סוג הפלטפוס

התאמת מדרסים לפלטפוס גמיש

פלטפוס גמיש הוא פלטפוס בו הרגליים שטוחות רק בעמידה והליכה אך במנוחה נראית קשת. לפיכך זהו פלטפוס בו הקשת קרסה באופן חלקי. לילדים רבים יש פלטפוס מסוג זה שאינו גורם לכאבים או מפריע. לכן מדרסים לפלטפוס גמיש יהיו יותר מניעתיים.

 

התאמת מדרסים לפלטפוס קשיח

פלטפוס קשיח הוא מצב בו הרגליים שטוחות בכל סיטואציה בין אם בעמידה ובין אם בדריכה או במנוחה. דהיינו, קשת שקרסה במלואה. במצב זה ישנם כאבים, קושי לתפקד והסיכוי ללקות במצבים דלקתיים בכפות הרגליים גדול יותר. לפיכך, כאן למדרסים יהיה תפקיד הגנתי ומתקן של בלימת הזעזועים והיציבה אך לא של מנח כפות הרגליים.

 

על אילו עקרונות בנויים המדרסים?

ישנם שני עקרונות שעליהם מבוססת בניית מדרסים לפלטפוס. האחד הוא תמיכה אופטימלית לקשת הפלנטרית המדיאלית האורכית, והשני תמיכה בחלק האחורי של כפות הרגליים. מלבד התאמת חומרים קשיחים או קשיחים למחצה בהתאם למשקלו של הלקוח תהיה גם התאמה לתמיכה אותה הוא יכול לספוג.

למשל מדרסי קרבון הדקים עונים על שני עקרונות אלו מבחינת התמיכה והיציבות שהם מעניקים. הם מייצבים גם את החלק הקדמי של כפות הרגליים וגם את חלקן האמצעי והאחורי. עם זאת קשיחות מלאה עלולה להעביר את העומס לחלק הקדמי של כף הרגל ולכן יהיו מצבים הקשורים ליכולת הספיגה של הלקוח שבהם המדרסים יהיו קשיחים למחצה.

 

טיפולים נוספים לשיפור התפקוד

מלבד מדרסים לפלטפוס, אנשים הלוקים בפלטפוס ובמיוחד ילדים מבצעים תרגילים ומתיחות על מנת להגמיש את הקשת ולהקל בכאבים. תרגילים כמו: עמידה על קצות האצבעות מול קיר או מדרגה למתיחה, עיסוי באמצעות כדור על הרצפה בגלגול קדימה ואחורה, מתיחת הרגליים בישיבה עם מגבת מגולגלת סביב כף הרגל, ישיבת כובסת על קצות האצבעות, מתיחות לשריר התאומים, לקרסוליים ועוד.

גם בטיפולי פיזיותרפיה מבצעים תרגילים מסוג זה כדי לחזק שרירים חלשים ומקבלים אף טיפול פסיבי באמצעות עיסוי עמוק בנקודות כואבות. שיטה נוספת בעיקר אצל ילדים עם פלטפוס היא שיטת אלכסנדר בה מקנים הרגלי תנועה ויציבה נכונים המשפרים את תפקודם באופן משמעותי.

השיטה היעילה ביותר היא באמצעות תחבושות גבס.

בהחלט. ניתן להתאים מדרסים לפלטפוס לכל סוגי הנעליים.

יש לבצע התאמה מחומר רך לאזור העקב במידה ויש דורבן ביחד עם פלטפוס.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית