מייצב לברך

מייצב לברך
מייצב לברך

הזמינו מדרסים בהתאמה אישית וטפלו בכאב שלכם!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

מה זה מייצב לברך?

מפרק הברך הנמצא בין עצם הירך ועצם השוק הוא המפרק הפגיע ביותר. כאשר יש עומס על הברך הכוחות הפועלים עליה משפיעים על תנועת הרגל וגורמים לחוסר יציבות, צליעה, מחלות ניווניות, דלקות וכאבים בזמן הליכה, עלייה במדרגות ולעיתים אף במנוחה.

במפרק הברך יש מינסקוסים שהמנגנון שלהם משפר את התמיכה של העצמות. עם זאת, כשיש קרע במיניסקוס ההשפעה על כל הברך תהיה קריטית. כך גם כשמדובר על שחיקת הסחוס במפרק הברך.

במשך השנים פיתחו מייצבים לברך מסוגים שונים בהתאמה לכאבים ולבעיות הנוצרות בברך. המחקרים גילו שבמקרים בהם אין הגבלה על תנועת הרגליים והתפקוד, מייצב ברך יעיל כדי להפחית את הכאבים. יתרה מכך, היעילות באה לידי ביטוי גם אצל אנשים שסבלו בעבר מכאבים וחוזרים לפעילות ספורטיבית.

 

טיפול בשחיקת סחוס

שחיקת סחוס או בשמה הלועזי אוסטאוארתריטיס נגרמת ככל שעולים בגיל בהתאם למצב הבריאותי של האדם. אנשים עם חוסר יציבות בשל חוסר האיזון בין אורכי הרגליים, משקל יתר ונשים סובלים יותר ממצב של שחיקה.

בשל העובדה שהסחוס מרפד את המפרקים על מנת שיהיה ניתן ללכת בצורה מיטבית, השחיקה שלו תגרום לחיכוך של העצמות ולכאבים חזקים. חוסר הסחוס גורר אחריו דלקות, צליעה, חוסר סימטריה וחולשה בשרירים.

כל התופעות הללו מחייבות טיפול. לאנשים מבוגרים שלא מצליחים להשתקם בפיזיותרפיה מציעים ניתוח להחלפת הברך מכיוון שאין טיפול המרפא את הסחוס, מלבד מייצב ברך שיכול לתת לברך תמיכה ולהקל על הכאבים.

לאנשים צעירים מציעים השתלת סחוס או קדיחת חורים להובלת תאי דם שיבנו רקמת סחוס חדשה. בעתיד אף ניתוחי האלמוגים שעדיין נמצאים בחיתוליהם יהפכו לפופולריים בארץ כי אחוזי הריפוי שלהם גבוהים.

 

טיפול לאחר ניתוח קרע במיניסקוס

קרע במיניסקוס נוצר כאשר יש עומס על המיניסקוס והברך מסתובבת. למשל, אדם המרים משקולות ועושה תנועה לא נכונה יכול בקלות לסובב את הברך ולגרום לקרע חלקי או מלא במיניסקוס. למיניסקוס יש מספר תפקידים חשובים ביותר בפעילות הברך והרגליים בכלל.

  • הוא זה הנושא את המשקל
  • הוא מחלק את העומס בין הפרקים
  • הוא משמש כבולם זעזועים
  • מייצב את הברך
  • משמן את המפרקים
  • מזין סחוסי משטחים

 

כל פגיעה עלולה לערער את היציבות במידת הקרע שנוצרה. כאשר הוא נקרע באופן משמעותי הוא ינעל את הברך. הטיפול הראשון אותו מציעים למצב זה הוא פיזיותרפיה ותרגול של אופני כושר אחורה על מנת לאחות את הקרע.

במקרים מסוימים אף מנתחים. ידוע שאנשים שעברו ניתוחים כאלו פיתחו יותר בקלות שחיקת סחוס. בכל מקרה של ניתוח יש להשתמש בתקופת ההחלמה במייצב ברך.

 

טיפול בפגיעה של הרצועה הצולבת הקדמית

הרצועה הצולבת הקדמית בברך או בקיצור ACL מחברת בין 3 העצמות בברך. היא זו השומרת על היציבות ופגיעה בה תקשה על התנועה של הרגל ותגרום לכאבים. הרצועה יכולה להימתח או להיקרע במהלך תנועה חדה בעת קפיצה או ריצה.

ברוב המקרים אלו ספורטאים הקורעים או מותחים את הרצועה. ביניהם שחקני כדורסל, כדורגל, כדור יד, טניס ועוד. הטיפול השמרני כולל מייצב ברך ופיזיותרפיה. במקרים שאין הטבה בכאבים גם מנתחים. 

 

מייצב לברך מומלץ לאחר ניתוחים

באופן כללי מייצבים לברכיים לאחר ניתוחים צריכים לקבע את הברך הפגועה ולייצב אותה. ההמלצה היא לבחור מייצב ברך קשיח עם צירים לכאבים כרוניים. התמיכה הקשה תסייע לכאבים הכרוניים שלאחר הניתוח מבחינת העומסים הפועלים על הברך וגם יסייעו לפגוע פחות ברקמת הסחוס.

 

מייצב לברך למי שחוזר להתאמן 

אנשים שעברו ניתוחים והשתקמו חוזרים בסופו של דבר להתאמן על מנת לחזק את השרירים ולבנות אותם מחדש. הם יצטרכו מייצב ברך אקטיבי עם צירים קשיחים וגמישים וטבעת סיליקון רק בזמן האימונים. המטרה של מייצבי ברך היא להגן באופן פעיל על הברך ולעזור לה לחזור לתפקוד מלא.

 

מייצב לברך בהתאמה אישית

מייצב ברך בהתאמה אישית הוא מייצב המגיע על פי מידות מדויקות של המטופל, קל ונוח להלבשה. ניתן להתאים אותו לשיקום לאחר ניתוחים של הרצועה הצולבת הקדמית, לקרע במיניסקוס, לשברים או השתלת סחוס.

ניתן אף להתאים את המייצב למניעה של פריקת הברך ולשמירה על התוצאות הניתוחיות בזמן אימונים כשמתחילים לחזור לפעילות רגילה.

 

אין כיום ניתוח המתקן את הסחוס למעט החלפת ברך שלא עושים בגיל שלך. לניתוחי אלמוג יש הצלחה גבוהה אך הם עדיין אינם מיושמים בארץ.

להתאמן עם מייצב ברך על אלפטיקל ואופני כושר אחורנית. זה יכול לשפר את המצב.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית