סד לדורבן

סד לדורבן
סד לדורבן

הזמינו מדרסים עוד היום ושימו סוף לכאבים ברגליים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

מהו סד לדורבן?

סד לדורבן הוא מכשיר סטטי תומך ללילה המסייע לסובלים מדורבן לקום בבוקר ללא כאבים ולעשות את הצעד הראשון מהמיטה בנחת. דורבן נגרם עקב דלקת ברצועה הפלנטר פאסיטיס, היא הרצועה האורכית בין קדמת העקב לאצבעות כף הרגל.

הדורבן בא לידי ביטוי בבליטה מחוספסת בעקב וגורם לאנשים רבים לכאבים בזמן ערות ובזמן מנוחה. הרצועה צריכה להישאר מתוחה גם בזמן מנוחה ומטרת הסד לשמור שלא תתכווץ, לכן הוא בנוי בזווית של 90 מעלות. הוא גם מתאים לסובלים מדלקות בגיד האכילס ומסייע להתמודדות עם הכאבים.

 

למה משמש סד לדורבן?

סד לדורבן מסייע לצעדים הראשונים של הבוקר. כאשר הלוקים בדורבן קמים מהמיטה, הדריכה הראשונית על כפות הרגליים מלווה בכאבים המשפיעים על התפקוד שלהם לאורך כל היום. דורבן הוא מצב דלקתי. כתוצאה מעומס משקל על הרגליים הרצועה הפלנטרית המחברת בין העקב לאצבעות נמתחת ונוצרת דלקת.

הדלקת הזו יוצרת בליטה בעקב הקדמי הנראית מחוספסת ודומה לקוצי הדורבן. ישנם טיפולים רבים המקלים על הכאבים ומאפשרים תפקוד אופטימלי, אך כאשר מדובר בכאבים הראשונים של הבוקר סד הלילה בהחלט יכול לצמצם אותם.

 

כיצד בנוי סד לדורבן?

סד לדורבן בנוי מרצועות מחומרים תומכים וסוליית סיליקון רכה המונעים מהרגל להיות במצב של פוינט בזמן השינה. ניתן לקבע את הרגל באמצעות הסד לזווית של 90 מעלות וכך למנוע את כיווץ האצבעות בפוינט. בדרך זו גם הרצועה הפלנטרית וגיד האכילס נשארים מתוחים ומונעים את הכאבים בעת ההשכמה. בשל הסוליה הרכה ניתן לעשות את הצעדים הראשונים בבוקר ללא כאבים.

 

האם סד לדורבן הוא מכשיר פרקטי?

מחקרי אורך שונים שעקבו אחר מטופלים בגילאי 51-79 שסבלו ממחלת החתולית הכפית או בשפה העממית דורבן במהלך שנתיים, בדקו את יעילותו של סד לדורבן בזמן השינה. בשנה הראשונה ניתנו למטופלים מדרסי עקב מסיליקון וסד לילה רגיל ובשנה השנייה צירפו מטופלים נוספים להם נתנו גם תומכי עקב מסיליקון וסדי לילה אחוריים וקשיחים.

במהלך המחקר שילבו ביחד עם אביזרים אלו גם טיפולים נוספים כמו: מתיחות, תרגילים, עיסויים, טיפולי פיזיותרפיה וגלי הלם. ההבדל בין סדי הלילה היה בזווית.

סד הלילה הרגיל אפשר מתיחה של 10-90 מעלות וסד הלילה האחורי 0-5 מעלות. למרות המתיחה המצומצמת של הסד האחורי הוא נמצא נוח יותר. המסקנה – סדים לדורבן יעלים בין אם הם רגילים ובין אם קשיחים ואחוריים, כשלסוג האחרון יש יתרון גבוה יותר.

 

מה יותר טוב – סד לדובן או מדרסים?

ההבדל בין סד לדורבן ומדרסים

סד לדורבן מעניק תמיכה לרצועה הפלנטרית בזמן מנוחה או שינה והמדרסים מעניקים תמיכה לכפות הרגליים במהלך היום באמצעות הכנסתם לנעליים. מחקרים רבים מצאו ששני המכשירים יעילים. סדי הדורבן שומרים שהשרירים יהיו מתוחים לאורך הלילה והמדרסים מותחים את הרצועה בזמן דריכה ועמידה.

 

מה יעיל יותר – סד לדורבן או מדרסים?

מחקרים הוכיחו ששני המכשירים יעילים בעיקר אם משלבים ביניהם במהלך הטיפול. הדורבן הוא דלקת שבמקרים רבים עוברת מעצמה לאחר כ-10 חודשים אך ישנם מקרים שאם לא מטפלים בהם הם עלולים לגרום להסתיידות ולכאבים כרוניים.

לפיכך, המחקרים גילו שגם הסדים וגם המדרסים יעילים יותר ביחד מאשר כל אחד לחוד. כלומר, אלו טיפולים המשלימים אחד את השני.

 

שילוב טיפולים נוספים

הטיפול בדורבן נעשה במוקדים שונים כמו:

 • טיפולים מנואליים
 • תרגילים ומתיחות
 • טיפולי פיזיותרפיה
 • טיפולים אלטרנטיביים
 • תרופות אנטי דלקתיות
 • טיפולים חשמליים כמו גלי הלם
 • מדרסים
 • סד לדורבן

 

המחקרים גילו שכאשר בוחרים את המתכון האופטימלי ומשלבים כמה טיפולים ביחד ניתן להגיע לתוצאות מקסימליות בטווח הקצר ולהיפטר מהדורבן ומהכאבים שהוא מסב במהירות.

 

מהם הגורמים לדורבן?

דורבן בכפות הרגליים מתמקד באזור העקב ומגיע כתוצאה מרצועה פלנטרית מנוונת. זוהי דלקת הנגרמת עקב גורמים שונים כמו: עודף משקל, מאמץ גופני ניכר, עמידה ממושכת, לחץ מנעליים לא מתאימות או לחץ מנעלי עקב.

ישנן גם קבוצות סיכון הנוטות להסתבך עם דורבן, כמו: אצנים, חולי פלטפוס, חולי סוכרת, נשים בהיריון, בעיקר נשים ואנשים מגיל 40. הבליטה הנוצרת עקב הדלקת מסבה כאבים ואי נוחות רבה ביום ובמשך הלילה ולכן סד לדורבן ויתר הטיפולים במינון הנכון יסייעו להחלמה מהירה ולאיכות חיים טובה יותר.

 

מה ההבדל בין סד לדורבן אחורי לסד רגיל?

 • סד לדורבן אחורי – סד לדורבן אחורי מאפשר מתיחה של עד 5 מעלות אך הוא קשיח ונוח יותר בקרב מטופלים הסובלים מדורבן.
 • סד לדורבן רגיל – סד לדורבן רגיל מתכוונן בין 10-90 מעלות ומאפשר מתיחה מקסימלית של הרצועה הפלנטרית. עם זאת הוא פחות נוח מהסד האחורי.

 

יתרונות סד לדורבן

כפי שנמצא במחקרים סד לדורבן תפקידו למתוח את הרצועה ולסייע לקום מהשינה ללא כאבי דורבן. הוא מעניק תמיכה בשעת השינה, מייצב את הרגל לזווית עד 90 מעלות ונוח. בין אם זהו סד אחורי וקשיח ובין אם סד רגיל ורך יותר, נמצא שכל הסוגים יעילים במיוחד כשהם משולבים עם טיפולים נוספים כמו מדרסים.

בנוסף, סד הלילה עולה בין 300-350 ₪ כך שזו אינה השקעה יקרה מדי. ניתן אף לבחור סד לילה מרופד בחומר מוקצף ובעל ציפוי למניעת החלקה על הסוליה שאיתו ניתן להתהלך באופן מינימלי בבית.

 

כיצד מונעים דורבן?

על מנת לא להזדקק לטיפולים והוצאות על סד לדורבן וכד', חשוב להקפיד על מספר דברים שימנעו את הדורבן. ראשית מומלץ לשמור על משקל תקין כדי שלא יהיה לחץ על הרצועה הפלנטרית והעומס לא יגרום לנזקים נוספים.

שנית, יש לנעול נעליים נוחות או אורטופדיות או מדרסים ולהימנע מנעלי עקב, הליכה יחפה ונעליים לוחצות. מומלץ לעוסקים בספורט באופן שוטף להחליף את נעלי הספורט מדי פעם בשל השחיקה שלהן כדי למנוע לחץ על כפות הרגליים.

 

האם גרב לדורבן יעילה?

גרב לדורבן היא אחד הסוגים של סד לדורבן הנראית כגרב אלסטית כאשר יש לה רצועה המותחת את האצבעות מעלה בזמן השינה למצב של פלקס. הקצה העליון של רצועת הבד המותחת את האצבעות מחובר לגרב וכך ניתן לקבל מתיחה מלאה בקלות.

ישנם אנשים המעדיפים את הגרב על פני הסד הרגיל שהוא מעט מסורבל וכבד. לפיכך, כאשר בוחרים סד לילה צריך לבחור במה שמתאים לכל אחד באופן ספציפי למרות שהמטרה היא אותה מטרה.

 

סד לדורבן בלילה ומדרסים ליום

אנשים המפתחים דורבן המלווה בכאבים סובלים כאמור מהצעדים הראשונים שאותם פותר סד לדורבן. אך במשך היום לא ניתן להלך עם סד הלילה או הגרב. כאן נכנסים לתמונה המדרסים.

התאמת מדרסים למבנה וצורת הרגל עם שכבה רכה לעקב ושכבה קשיחה לרצועה הפלנטרית יסייעו לתפקוד אופטימלי גם במשך היום. המטרה של המדרסים היא להפחית את העומס על הרצועה הפלנטרית, לחזק את בולם הזעזועים שלה, לשפר את טווח התנועה, מנח הרגליים והיציבות.

בין אם העיסוק של המטופלים הוא עבודה בעמידה, התרוצצויות או הליכה מרובה ובין אם מדובר בספורטאים, המדרסים יעניקו תמיכה לרגליים למשך היום. כמובן שיש לקחת גם תרופות אנטי דלקתיות ואף להיעזר בטיפולים משמרים וטבעיים לטיפול בדורבן.

 

טיפולים טבעיים לכאבי דורבן

אלו תרופות סבתא משלימות טיפול של סד לדורבן לפני השינה?

 • חליטת זרעי אלפלפלא במים רותחים. הזרעים מכילים ויטמינים, סידן ומגנזיום המונעים בריחת סידן ומפחיתים את הכאבים.
 • שתיית כף כורכום גדושה מהולה במים לפני השינה יכולה לעשות פלאים בכל הקשור לכאבי דורבן. את הכורכום ניתן לקבל גם כתוסף מזון בטבליות. זוהי תרופה אנטי דלקתית טבעית המסייעת אף לדלקות באזורים אחרים בגוף.
 • מריחת שמן קוקוס על הדורבן באזור העקב ועטיפתו במגבת. ניתן לישון בצורה כזו וכך לרפא את הדורבן. גם שמן הקוקוס נחשב לתרופת פלא טבעית אנטי דלקתית.
 • שינוי תזונתי של צריכת שורשים, נבטים, עלים ואומגה 3 ימנעו דלקות.

 

טיפולים נוספים לדורבן

מלבד סד לדורבן, מדרסים, טיפול תרופתי או טבעי חשוב לשמור על המשקל, לעסוק בספורט ולבצע תרגילי מתיחה לרצועה הפלנטרית. המתיחות יכולות להיעשות בעמידה או ישיבה. לדוגמה, בישיבה רגל על רגל מותחים את אצבעות הרגל המונחת למעלה למספר שניות לפחות 3 פעמים ביום.

ניתן בישיבה אף לגלגל בקבוק או כדור על הרצפה או לעסות באמצעות כדור גומי את הרצועה הפלנטרית. בנוסף, בעמידה ניתן להצמיד את אצבעות הרגל לקיר או למדרגה ולמתוח אותן. כאשר רוצים להחלים מהר מדורבן ולהימנע מכאבים יש לבנות תכנית אופטימלית המשלבת את כל הטיפולים שהוזכרו.

בנוסף אליהם ניתן לבחור בטיפול חשמלי כמו גלי הלם, לייזר או מיטת פולסים, טיפולי פיזיותרפיה, טיפולים מנואליים (לחיצות עמוקות), טיפולים בקרח וטיפולים אלטרנטיביים (רפלקסולוגיה, דיקור סיני, שיאצו ועוד). ככל שתקפידו לתקוף את הדורבן מכל הגזרות, הוא יעלם ואיתו גם הכאבים. כאן המקום לציין שישנם אנשים עם דורבן שאינם סובלים מכאבים והדורבן נעלם מעצמו בסופו של דבר.

 

המחקרים הראו שסד לילה קשיח יעיל יותר. אך גם במקרה של סד רך האצבעות פונות למעלה בזמן השינה וכך הרצועה הפלנטרית וגיד האכילס נמתחים.

ניתן לקשור את העקב עם רצועות ספורט דביקות המורידות את הלחץ מהרצועה.

ניתן לשלב עם טיפולים מנואליים או פיזיותרפיה וכמובן מדרסים.

האחוזים גבוהים במיוחד כשמשלבים טיפול נוסף.

ישנם המעדיפים את הסד בשל הסוליה הרכה המאפשרת דריכה אופטימלית בבוקר וכאלו המעדיפים את הגרב כי היא פחות מגושמת.

ייתכן מכיוון שמצבים דלקתיים שונים מופיעים כתוצאה מלחצים נפשיים. עם זאת רוב הסיכויים שהדורבן נובע מעומס גופני.

ברוב המקרים מי שעוסק בריצה עלול ללקות בדורבן.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית