פלטפוס ברגל

פלטפוס ברגל
פלטפוס ברגל

אל תתנו לכאב להכתיב לכם את היום, הזמינו מדרסים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

מה זה פלטפוס ברגל?

פלטפוס ברגל או בשמו העממי רגל שטוחה הינו תופעה בה הקשת האורכית הפנימית של כף הרגל אינה קמורה אלא שטוחה. כ-30% מהאוכלוסייה סובלת מבעיות של פלטפוס בכל הגילאים שבמקרים מסוימים גורמות לכאבים כרוניים ולחוסר נוחות בתפקוד היומי.

לאנשים מסוימים הסובלים מפלטפוס עלולה להתפתח דלקת במפרק הקרסול או דורבן בעיקר אם הם עוסקים בפעילות המחייבת עמידה ממושכת, הליכות או עיסוק בספורט.

 

מה גורם לפלטפוס ברגל?

פלטפוס ברגל מולד

בדרך כלל פלטפוס ברגל הוא מצב גנטי. תינוקות רבים נולדים עם שכבת שומן סביב כף הרגל המדומה לפלטפוס ועד גיל 2-3 לערך הקשת מתחילה לקבל צורה כי שכבת השומן נעלמת. עם זאת, ישנם ילדים עם עיוות ברגליים במצב של פלטפוס אשר יש לעקוב אחר ההתפתחות שלהם.

לרוב עד גיל 8-10 הקשת בכף הרגל עדיין מתפתחת ולכן לא מטפלים לפני גילאים אלו, אלא אם ישנם כאבים, חוסר נוחות בדריכה ובעיות חברתיות. לפיכך, בקרב חלק מתינוקות הפלטפוס הוא מצב טבעי ובחלק לא. כאשר הם מתבגרים הקשיים מחמירים ומחייבים טיפול תומך. 

 

גורמי סיכון נוספים לפלטפוס ברגל

גורמי סיכון אחרים לפלטפוס ברגל עלולים להגיע כתוצאה מפציעות בעיקר אצל ספורטאים עם שברי מאמץ ופעילות יתר, דלקת מפרקים, עודף משקל וכחלק מההזדקנות. גם פגיעה בגיד הפוסטריור טיביאל עלול לשנות את צורת כף הרגל לשטוחה.

 

הקשר של גיד הפוסטריור טיביאל לפלטפוס

פלטפוס ברגל יכול להיגרם כתוצאה מפגיעה בגיד הפוסטריור טיביאל המסייע לתמיכת כף הרגל והקרסול. זהו הגיד שתפקידו להרים את הקשת בכף הרגל ולייצב אותה בזמן הליכה. כאשר גיד זה ניזוק ומאבד את היכולת שלו לתמוך בקשת, היא קורסת ומשנה את צורתה לשטוחה.

זוהי לקות הגורמת לכאבים חזקים ולנפיחות באזור הפנימי של כף הרגל. אין להזניח תופעה זו מכיוון שהיא עלולה להחמיר. ייתכן חום, אדמומיות, סיבוב הבהונות פנימה, דלקת בגיד ודלקת במפרק הקרסול.

 

כיצד מאבחנים פלטפוס ברגל?

ניתן לאבחן פלטפוס ברגל לאחר שהקשת הפלנטרית האורכית המחברת בין קדמת העקב לאצבעות כף הרגל סיימה להתפתח והמצב נותר כמו שהוא. את האבחון בכל גיל מבצעים באמצעות בדיקה פשוטה. האורטופד יבקש מהמטופל לעמוד על קצות האצבעות ויבחן האם יש קשת.

זוהי בדיקה בה עומס משקל הגוף משפיע על הבדיקה ולכן המטופל יתבקש גם לצעוד על מנת לבדוק את מנח כפות הרגליים וצורתן. לבסוף האורטופד יבדוק את המטופל גם כאשר הרגל באוויר בישיבה ללא עומס כובד הגוף. במידה והקשת מופיעה כשכף הרגל באוויר ובדריכה היא שטוחה, האורטופד יאבחן את המטופל בסוג פלטפוס גמיש.

בניגוד לכך, אם מצב הרגל השטוחה מופיע הן בדריכה והן כשהיא באוויר, כלומר הקשת קורסת בכל מצב, המטופל יאובחן בפלטפוס קשיח. תוצאות האבחון הן קריטיות לגבי צורת הטיפול האופטימלית למטופל.

 

הטיפול בפלטפוס ברגל

  • התאמה אישית של מדרסים אורטופדיים
  • נעליים אורטופדיות
  • תרגילים ומתיחות
  • פיזיותרפיה
  • ירידה במשקל
  • פעילות גופנית כמו שחייה ורכיבה על אופניים
  • משככי כאבים
  • ניתוח פלטפוס

 

יעילות מדרסים ונעליים אורטופדיות לפלטפוס

הטיפול הטוב ביותר לסובלים מכאבי פלטפוס ברגל הם המדרסים. יש להם תרומה אדירה ביכולת לייצב את הגוף, לתקן את מנח כפות הרגליים, לאזן את משקל הגוף בחלוקה שווה על הרגליים, לאפשר דריכה, ריצה, עמידה ממושכת וכל פעילות אחרת ללא כאבים, לחזק את שיווי המשקל ולתת תמיכה לכפות הרגליים.

עם זאת, הם אינם מרפאים את הפלטפוס. אך הם יכולים בהחלט להקל על הכאבים ולשפר את איכות החיים. בין אם מכניסים למדרסים חומרים קשיחים או רכים ובין אם גם וגם, מומלץ לבחור במדרסים ביו דינמיים המתאימים עצמם לצורת כפות הרגליים באופן מתון.

גם נעליים אורטופדיות עשויות לשפר את התפקוד המוטורי. בדומה למדרסים הן צריכות להיות מותאמות למבנה הספציפי של הרגליים ולתמוך ברגליים בדיוק כמו המדרסים.

 

תרגילים ומתיחות להקלת כאבי פלטפוס

תרגילים ומתיחות לסובלים מפלטפוס ברגל יסייעו להפחית כאבים ולהקל על התפקוד. ישנם מספר תרגילים שאותם ניתן לבצע על בסיס יום יומי. למשל, ניתן להיעזר במשקולת רגל תוך כדי הליכה של מספר צעדים והרמת הרגל.

בזמן ישיבה וללא משקל נוסף, יש לדחוף את הרגליים על הרצפה וללחוץ. תרגיל נוסף נעשה בעמידה על קצות האצבעות למשך 10 שניות וקירוב העקבים זה לזה. הצעה נוספת היא להרים באמצעות אצבעות הרגליים נייר סופג מהרצפה.

 

לא לפני שממצים את כל הטיפולים השמרנים לפלטפוס.

הם מייצבים את מנח כפות הרגליים, מעניקים תמיכה, מאזנים את העומס על הרגליים ומפחיתים בכאב.

מומלץ להתאים נעליים אורטופדיות או מדרסים.

הקשתות בכפות הרגליים עדיין בהתפתחות ולכן מצב של רגליים שטוחות ברוב המקרים מסתדר עד גיל 8-10.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית