פלטפוס ילדים

פלטפוס ילדים
פלטפוס ילדים

הזמינו מדרסים עוד היום ושימו סוף לכאבים ברגליים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

האם לטפל או לא לטפל בפלטפוס ילדים?

במחקרי אורך על פלטפוס ילדים למדו להכיר את התופעה וכיצד לטפל בה. פלטפוס הוא מצב בו הרגליים שטוחות ללא קשת מורמת המקשה על ההליכה וההתנהלות הכללית.

באחד המחקרים שנעשה על יותר מאלף ילדים גילו כ-3% מהם עם פלטפוס. רבים מהם היו בנים עם עודף משקל בגילאי 4-5.

במחקר אחר שבדק ילדים בגילאי 3-6 אובחן עיוות חיצוני של העקב עם עומק בקשת. כלומר, 44% מהם היו עם רגליים שטוחות גמישות. הממצאים של המחקרים מלמדים על תופעה שכיחה בקרב ילדים ועם זאת מהסוג הקל.

כלומר, פלטפוס גמיש בו כפות הרגליים שטוחות רק כשדורכים עליהן. המסקנה של החוקרים הייתה שאין צורך לטפל בילדים עם פלטפוס גמיש כי בסופו של דבר מנח וצורת הרגליים משתנה עד גיל 10.

 

התפתחות פלטפוס ילדים כמצב מולד

רוב הילדים נולדים עם פלטפוס שבסביבות גיל שנתיים מתחיל להיטשטש. סביב כפות הרגליים שלהם נוצרת שכבה שומנית הגורמת לתופעה אך אינה מסיבה כאבים ואינה מפריעה להם. על אף זאת, ישנם ילדים הנשארים במצב של רגליים שטוחות גם לאחר שהקשת מפסיקה להתפתח.

במצב כזה פלטפוס ילדים מחייב התייחסות. יתרה מכך, אם הפלטפוס מסב כאבים רבים לפני גיל 10 והרגליים שטוחות במצב דריכה ובמצבים אחרים כמו שכיבה עם רגליים באוויר, חשוב לטפל כיוון שזהו פלטפוס קשיח. במידה ומזניחים את הטיפול בכך הוא עלול להחמיר.

 

אבחון קליני של פלטפוס ילדים

  • בירור ההיסטוריה המשפחתית.
  • הנעה פסיבית של הרגל בקלות תדגים מצב של פלטפוס גמיש ואילו קושי בהנעה ידגים פלטפוס קשיח.
  • הטבעת כף הרגל בצבע או ספוג תאפשר לדעת האם הפלטפוס גמיש או קשיח בהתאם לגובה הקשת.
  • בדיקה וויזואלית תוך כדי עמידה על קצות האצבעות, צורת הדריכה, עיוות הרגל וכד'.
  • הערכת גובה הקשת באמצעות רדיוגרפיה או טכניקה אנתרופומטרית.
  • בדיקה כללית של השרירים והעצמות והתמקדות בטווח התנועה של כף הרגל והקרסול.
  • התבוננות במנח של כף הרגל הקדמית והאחורית.
  • בדיקה והערכה של גיד האכילס. 
  • בדיקת גמישות יתר על פי סולם בייטון.

 

חשוב לציין שלא ניתן לאבחן פלטפוס ילדים בצילומי הדמיה מכיוון שהעצמות שלהם סחוסיות, אין להם רקמת סחוס והדגמה של המפרקים בכפות הרגליים.

 

האם מומלץ לטפל בפלטפוס ילדים באמצעות נעליים אורטופדיות?

ילדים עם פלטפוס גמיש לא יזדקקו לנעליים אורטופדיות אך חשוב לצייד אותם בנעליים נוחות המעניקות תמיכה ויציבות לרגליים. לנעליים סגורות ונוחות ניתן להתאים מדרסים ולפיכך חשוב שתהיה להן סוליה יציבה ונוקשה.

כשמדובר על פלטפוס ילדים גם אם הוא גמיש לא מומלץ לנעול סנדלים או כפכפים כי הם אינם בנויים מחומרים התומכים בכפות הרגליים ובולמי הזעזועים שלהם חלשים ממדרסים או נעליים נוחות.

בעבר נטו להסכים שנעליים אורטופדיות הן פתרון יעיל לפלטפוס, אך הן אינן אופנתיות ומעט מסורבלות כך שהייתה להן השפעה על מצבם החברתי של הילדים. כיום ניתן למצוא נעלי ספורט ונעליים נוחות אחרות שיכולות להעניק את התמיכה הדרושה לכפות הרגליים.

 

האם מדרסים מומלצים לפלטפוס?

אחד הטיפולים היותר מומלצים ואיכותיים לפלטפוס של ילדים הם מדרסים. הילדים צריכים לשפר ולתקן את העיוות של רגליהם. את זה המדרסים לא עושים. הם לא מעלימים פלטפוס ולא משפרים את העיוות.

אך עם זאת הם נמצאו יעילים לתמיכה משמעותית, ליציבות תקינה, להפעלה דינמית ללא כאבים של כפות הרגליים ולשיפור בתפקוד ואיכות החיים. לאור עובדות אלו פלטפוס ילדים מחייב התאמה של מדרסים כדי למנוע כאבים והחמרה. 

 

כיצד מתאימים מדרסים לילדים?

אלו מדרסים צריך לפלטפוס ילדים?

פלטפוס ילדים מחייב מדרסים מותאמים לעיוותים בכפות הרגליים, לשפר את היציבות והנוקשות של כפות הרגליים, להעניק תמיכה, לאזן את העומס המוטל על הרגליים בצורה שווה, לבלום זעזועים, לרכך את המגע בעת הדריכה, להקל על כאבים ולצמצם תנועות חריגות.

 

התאמה אישית של מדרסים לפלטפוס ילדים?

במכון האורטופדי מבצעים מדידות מדויקות לכפות הרגליים וצורתן באמצעות טכניקות שונות כמו: תחבושות גבס, הטבעת כפות הרגליים בתבנית ספוג, קצף או חומרים רכים אחרים או באמצעות מערכת ממוחשבת.

המדידה חייבת להיות ספציפית למטופל על מנת להתאים את המדרסים למנח הרגליים ביחד ולכל רגל לחוד, מכיוון שרגל ימין אינה דומה לרגל שמאל.

 

טיפול תנועתי לפלטפוס

ניתן להקל על כאבי פלטפוס ילדים באמצעות מתיחות ותרגילים המשפרים את היציבה, שיווי המשקל, המרקם התחושתי, חיזוק השרירים על ידי טיפולי פיזיותרפיה או תרגילים בבית.

 

ישנם הטוענים שלהיות יחפים תורם להתפתחות התחושתית והמבנית של כפות הרגליים. למרות זאת בגיל מבוגר לא ממליצים להיות יחפים כשיש פלטפוס.

המדרסים משפרים כאבים של אזורים רבים בגוף וביניהם הגב והברכיים.

כן. בהתאם לגילם וההתחברות שלהם לטיפול.

המחיר נקבע בהתאם לסוג המדרס והחומרים ממנו הוא עשוי.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית