פלטפוס

פלטפוס
פלטפוס

אל תתנו לכאב להכתיב לכם את היום, הזמינו מדרסים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

מהו פלטפוס בכף הרגל?

פלטפוס בכף הרגל או רגל שטוחה הוא עיוות מולד גנטי במבנה הרגל בו הקשת לא מתפתחת או צונחת ולכן גורמת להפרש בגובה הרגליים ולזווית אגן מעוותת. במקרים רבים פלטפוס ברגל, מתבטא בשתי רגליים שטוחות בגלל גמישות יתר בגידים והשרירים.

מצבים כאלו גורמים ללחץ משקל הגוף על הרגליים ולחוסר בלימת זעזועים בעת מגע עם הקרקע. מבנה כף הרגל כולל עצמות, גידים, מפרקים ושרירים, קשת פנימית אורכית, חיצונית ורוחבית. קשת אורכית שטוחה לא בהכרח גורמת לכאבים אך היא יכולה לגרום לחוסר נוחות וחוסר יציבות. 

הגורמים לפלטפוס 

במקרים של פלטפוס ילדים, המוכר כבעיה פיזיולוגית מאוד נפוצה בקרב ילדים. היא חולפת בעת התבגרותם ואינה מפריעה להם. בנוסף, קשישים יכולים לסבול מהתופעה כחלק מתהליך ההזדקנות או בעקבות פציעה או מחלה. גם נשים מעל גיל 40 נוטות לפתח רגליים שטוחות. גורמים נוספים הם: השמנה, לחץ דם גבוה, מחלת הסוכרת או שינוי זמני במהלך ההיריון.

כאשר פלטפוס אצל ילדים, מתפתח בגילאים מבוגרים חשוב, לטפל בו מכיוון שהוא עלולה לגרור בעיות נוספות בקרסוליים, בברכיים ובגב עקב השינוי המכאני בגפה התחתונה. לפיכך, גם אם התופעה מולדת הילדים עלולים לסבול ממנה לאורך כל החיים במידה והיא לא חולפת בבגרותם.

כיצד מאבחנים רגליים שטוחות?

אבחון פלטפוס נעשה באמצעות רופא אורטופד העורך בדיקה פיזית והתבוננות במצבי הליכה ועמידה של המטופל. הרופא מאבחן את מידת קריסת הקשת בכפות הרגליים ואת הצורך בטיפול בין אם מדובר בילדים ובין אם במבוגרים.

עם זאת, הטיפול מושפע מגיל המטופל ומסוג הפלטפוס בין אם הוא גמיש או נוקשה. באבחון הרופא מעריך בשיטות שונות את גובה הקשת. בין השיטות ניתן לאבחן על פי תצפית, צילום רנטגן או סי.טי או MRI, בדיקה פיזיולוגית, מדידת טביעת כף הרגל וניתוח אנטרופומטרי.

מדידה באמצעות טביעת כף הרגל

זוהי המדידה הפופולרית ביותר לאבחון פלטפוס הנעשה ב-3 ממדים: מדד קשת של סטהלי המודד את היחס בין רוחב הרגל לשטח אזור העקב והקשת , מדד צ'יפו סמיראק המודד את היחס בין הרוחב המקסימלי לרוחב המינימלי של הקשת ומדד טביעת הרגל. על אף זאת ההערכה הקלה ביותר היא הערכה קלינית הנעשית באמצעות רישום ממצאים על צורת הקשת, צורת ההליכה וטווח התנועה ויעילה בעיקר כשמדובר בילדים.

פלטפוס אצל ילדים צעירים

כפות הרגליים של ילדים מתפתחות עד גיל 7-8 מבחינה מבנית ואחר כך הן ממשיכות לגדול לאורך ולרוחב. מאוד טבעי לראות תינוקות הנולדים עם רגליים שטוחות מכיוון שזהו חלק מההתפתחות של כפות הרגליים ובפרט של הקשתות. לחצו וקראו עוד על פלטפוס אצל ילדים.

עם זאת, ישנם מקרים בהם הקשתות לא יתפתחו ולכן יגרמו לבעיות נוספות. מחקרים בקרב ילדים גילו חוסר יציבות אצל ילדים עם פלטפוס שגרמו לכאבי גדילה ובעיות התפתחותיות אחרות. החוקרים טענו שהתופעה אף עלולה להזיק לילדים בעתיד ולכן המליצו על טיפול מוקדם למרות טענות אחרות אשר אינן דוגלות בהתערבות בעת הילדות.

עם זאת, המחקרים גילו שאם מאבחנים ומונעים התפתחות של רגליים שטוחות מגיל צעיר יימנעו הרבה בעיות אחרות בעתיד כמו דפורמציה בכפות הרגליים בגיל בוגר יותר.

האם ניתן לטפל בילדים צעירים?

למרות המחקרים ומכיוון שכפות הרגליים מתפתחות עד גיל 8 לערך אין צורך לטפל בילדים עם פלטפוס מכיוון שיכולים להזיק להם יותר מאשר להועיל להם. ברגע שמתחילים בהתערבות של מדרסים או נעליים אורטופדיות, הרגליים מתרגלות לתמיכה חזקה שגורמת להן להיות עצלות.

ביחד עם זאת, במקרים קיצוניים כאשר יש צורך בתיקון של מנח כפות הרגליים יש צורך במדרסים מותאמים אישית. על פי מחקרים נוכחו לדעת שילדים עם רגליים שטוחות נטו להתלונן בעת התבגרותם על כאבי גב וברכיים כאשר כפות רגליהם היו במצב קשיח.

לעומתם, ילדים עם רגליים שטוחות במצב גמיש לא התלוננו על כאבים אך בכל זאת הגיעו לאבחון בשל הלחץ של הוריהם וההיסטוריה הגנטית במשפחה. הממצאים מראים שרק ל-3% מהילדים התופעה נמשכת גם בבגרות. בנוסף, בנים נוטים לרגליים שטוחות כפול מבנות וכך גם ילדים הסובלים מהשמנת יתר.

סוגי פלטפוס

ישנם מספר סוגים של פלטפוס בכף הרגל, העיקריים שבהם: פלטפוס קשיח, פלטפוס גמיש, פלטפוס ולגוס של כף הרגל האחורית. להלן פירוט

פלטפוס קשיח 

פלטפוס קשיח הוא כף רגל שטוחה ללא עומס. כלומר, הקשת האורכית אינה מתפקדת כלל. ההשלכות של תופעה זו הן קשות ולכן במקרה זה טיפול במדרסים יהיה חיוני.

פלטפוס גמיש

במקרה של פלטפוס גמיש הקשת מתפקדת אך לקויה. כלומר, היא נראית במצב תקין אך בזמן העמידה היא קורסת. זוהי תופעה פחות קריטית כי הקשת עדיין יכולה לבלום זעזועים ולכן גם ההשלכות יהיו פחות קשות. זוהי גם התופעה הנפוצה יותר בקרב ילדים שאינה מצריכה טיפול.

פלטפוס ולגוס של כף הרגל האחורית

במקרה זה עצם העקב סוטה לכיוון פנים וגורם לשינויים מבניים במפרקים נוספים. פלטפוס ולגוס של כף רגל אחורית, גורר אחריו כאבים בשל הרצועה המתוחה, לחץ על השריר, היצרות הסחוס במפרק הקרסול ודלקת בגיד.

כאשר הלחץ בינוני ומעלה הוא יכול להביא להלקוס ולגוס או הלקוס ריג'ידוס לאור השחיקה שנוצרה מהעומס. בנוסף, אנשים הסובלים מפלטפוס קשיח עלולים לפתח דלקת הנקראת דורבן.

מהו הלקוס ולגוס?

הלקוס ולגוס היא תופעה בה עצם הבוהן בולטת ומעוותת עקב דפורמציה של פלטפוס, סיבות גנטיות או נעליים לוחצות כמו נעלי עקב. נשים רבות לוקות בתופעה שעם השנים מחמירה בעיקר לאחר מאמץ.

כאשר העצם גורמת לכאבים ולנפיחות ממושכת ההמלצה היא לנתח. עם זאת, ישנן נעליים אורטופדיות שטוחות, רחבות ולא גמישות שעשויות לסייע במצבים קשים או מדרסים שמתקנים את מנח כף הרגל ומורידים את העומס. בנוסף, ניתן לטפל בתופעה זו גם בסדים ובפיזיותרפיה המורידים את הדלקת.

טיפול במדרסים

במקרים של פלטפוס, מדרסים אורטופדיים נחשבים ליעילים במידה והם מותאמים למטופל ומגביהים את הקשת בכפות הרגליים. המדרסים יהיו פרקטיים כאשר יהיו עשויים מחומרים הבולמים זעזועים.

המטרה העיקרית של המדרסים היא לתקן את הקריסה של הקשת ולהקל בלחצים המופעלים על הרגליים, הברכיים והגב. את המדרסים מתאימים באמצעות מידות גבס בשכבות דחיסה שונות הנלקחות ללא נשיאת משקל ובונים קשת חדשה וקשיחה המתאימה למבנה הרגל.

טיפול בתומך קרסול

לאחרונה התחילו ליצר מדרסים תומכי קרסול המשפרים פלטפוס ותומכים באופן חיצוני בכף הרגל. זוהי טכניקה המותאמת כמניעה לילדים ולמבוגרים כאחד המסייעת אף להקלה בכאבים כאשר יש החמרה במצב. השינוי בתפקוד ובהפחתת הכאב הוא מידי בשל התמיכה ותיקון מנח העצמות המונעים את השחיקה. כאן תוכלו לקרוא עוד על אביזרים אורטופדיים לכף הרגל.

מכיוון שאין לגוף תמיכה ואיזון של משקל הגוף על הרגליים היציבות נפגעת ונוצרים כאבי גב. באמצעות מדרסים ניתן להקל על הכאבים.

מכיוון שהדורבן נגרם מעומס על כפות הרגליים ישנם מקרים בהם הפלטפוס גורם לדלקת במיוחד אם כשמדובר בספורטאים.

נעלי ספורט הן יעילות מכיוון שיש להן סוליה רחבה וגמישה עם בולם זעזועים. חשוב לבחור בנעליים אורטופדיות ולשלב בהן מדרסים בהתאמה אישית.

לא ניתן להיפתר מהפלטפוס מכיוון שזוהי לקות גנטית. עם זאת, ניתן להפחית באופן משמעותי את הכאבים ואי הנוחות.

פלטפוס גמיש

מה זה פלטפוס גמיש? כשמדובר על פלטפוס גמיש הכוונה היא לאחד מסוגי הפלטפוס היותר נפוצים במיוחד בקרב ילדים והפחות קריטיים מבחינת טיפול. הרבה ילדים מפתחים

קרא עוד »

פלטפוס ילדים

האם לטפל או לא לטפל בפלטפוס ילדים? במחקרי אורך על פלטפוס ילדים למדו להכיר את התופעה וכיצד לטפל בה. פלטפוס הוא מצב בו הרגליים שטוחות

קרא עוד »

פלטפוס ברגל

מה זה פלטפוס ברגל? פלטפוס ברגל או בשמו העממי רגל שטוחה הינו תופעה בה הקשת האורכית הפנימית של כף הרגל אינה קמורה אלא שטוחה. כ-30%

קרא עוד »

פלטפוס אצל ילדים

האם פלטפוס אצל ילדים הוא תופעה טבעית? על פי מחקרים רבים פלטפוס אצל ילדים הוא תופעה נפוצה בגיל צעיר. עד לגיל שנתיים הילדים מפתחים שכבת

קרא עוד »

פלטפוס בכף הרגל

פלטפוס בכף הרגל – כיצד מטפלים בפלטפוס? פלטפוס בכף הרגל זו תופעה מולדת בה קשת כף הרגל שטוחה. עם תופעה זו, מגיעות במקרים רבים בעיות

קרא עוד »