תומך לצוואר

תומך לצוואר
תומך לצוואר

הזמינו מדרסים עוד היום ושימו סוף לכאבים ברגליים!

חייגו עכשיו: 077-997-3016

למה משמש תומך לצוואר?

תומך לצוואר בסוגיו השונים משמש לתמיכת הצוואר בעיקר כדי להקל בכאבים ולשחרר אותו ממתח. אדם עם מנח צוואר בעמדת ראש קדמית יסבול לא רק מכאבים בצוואר אלא אף מכאבי ראש וכתפיים. לכאבים ישנם גורמים שונים הגורמים לשרירים תפוסים ולהיחלשות בצוואר.

  • תנוחת שינה או כרית לא נוחה
  • לחץ בשל נהגיה מרובה
  • ישיבה לא תקינה לאורך זמן מול המחשב
  • הרגלי נשימה לקויים
  • נקעים או בקעים בחוליות הצוואר
  • צליפת שוט
  • כאבים לאחר ניתוח בעמוד השדרה הצווארי
  • פציעה
  • דלקות

 

תומך לצוואר שיקומי

ישנם מקרים בהם זקוקים לקיבוע הצוואר לאחר ניתוח על מנת שלא יזוז כחלק מתהליך השיקום. תומך לצוואר יקבע אותו באופן מיטבי ויקל על הכאבים.

בנוסף, התכווצות שרירים בצוואר שאינה חולפת ונקראת תסמונת הצוואר העקום מטופלת על ידי תומכים לצוואר המגיעים בצורת צווארון. תומכים אלו אורטופדים ומסייעים לשיקום מיטבי של הצוואר. בעזרתם התכווצות השרירים תחלוף במהירות.

בסיטואציות של צליפת שוט לאחר בלימת הרכב באופן פתאומי לא חשים מייד בכאבים למרות כיפוף הצוואר קדימה ואחורה. ישנם אנשים שצליפת השוט משפיעה עליהם רק כמה ימים לאחר התאונה.

לפיכך, הם אינם מטפלים בצוואר, התופעה יכולה להחריף ולהשפיע על חוליות הצוואר, המפרקים, הרצועות והשרירים עם הקרנה או נימול לגפיים. לכן מומלץ להשתמש בתומכי צוואר לאחר תנועה חדה על מנת למנוע נזקים גדולים יותר.

 

למי מתאים תומך לצוואר קשה ולמי מתאים תומך רך?

תומך צוואר קשיח מתאים למקרים בהם יש לקבע את הצוואר ולתת  לו תמיכה עקב בעיות כמו פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי או כאבים חזקים. הוא עשוי מפוליאתילן קשיח ודומה מבחינה חיצונית לתומך הרך.

לעומתו, הצווארון הרך גמיש יותר כיוון שהוא עשוי מגומי פוליאוריטן מוקצף. הסגירה שלו נעשית באמצעות סקוטש והוא מעניק תמיכה רכה לצוואר. תומך זה מתאים לאנשים שנתמכו עם צווארון קשיח ועוברים בהדרגה למצב רגיל ללא תומך לצוואר בכלל.

 

סד לתמיכה בצוואר

סד לתמיכה בצוואר הוא סוג של תומך לצוואר הנקרא צווארון פילדלפיה המורכב משני חלקים. זהו סד קשיח התומך בעמוד השדרה העליון ובחלק השני שלו בלסת התחתונה. מכיוון שהוא מתפרש על שטח רחב הוא מונע תזוזה ומגביל את טווח התנועה.

השימוש בו נעשה בעיקר אחרי ניתוחי עמוד שדרה צווארי או כקיבוע לשבר קטן, מתיחת שרירים ולהקלה בכאבים. סד נוסף הנקרא סומי גם הוא נוקשה ומסייע ליישור הצוואר. כאשר מקבעים איתו את הצוואר אין כלל טווח תנועה במבנה החוליות הצוואריות.

כמו כן, סד הנקרא הילה מקבע את הצוואר ללא יכולת תזוזה מכיוון שהוא נוקשה יותר מהסדים האחרים. משתמשים בו אחרי ניתוחים מסובכים של שברים ובקעים גדולים. בנוסף, הוא פותר בעיות כמו עקמת בשל המתיחה שלו בעמוד השדרה.

 

האם תומך לצוואר יעיל לזמן ארוך?

על פי מחקרים שונים תומך לצוואר יעיל כאשר ישנם כאבי צוואר המשליכים לאזור הגפיים העליונות, נימולים וחולשה בשרירים. במחקרים גילו שהתומך הרך יעיל בשבועיים הראשונים לכמה שעות ביום ולא בצורה מוגזמת.

לעומתו, התומך הקשיח נמצא יעיל יותר כאשר היו כאבים רק בצוואר ללא הקרנות לאיברים אחרים. עוד גילו שבמקרים של שיקום לאחר צליפת שוט בהם הכאבים נמשכים יותר מ-3 חודשים, התומך לא יעיל ואף עלול לגרום לקצב התאוששות איטי יותר.

 

טיפול בצוואר

ניתן לומר שלתהליך ריפוי הצוואר יש השפעה רבה עליה אחראי תומך לצוואר איכותי. עם זאת, ישנם טיפולים נוספים שחשוב לעשות לשיפור הכאבים ולהבראת הצוואר.

בראש ובראשונה חשוב לקבל טיפולי פיזיותרפיה על מנת להגמיש את הצוואר ולשחרר את השרירים באמצעות עיסוי עדין, מתיחות ותרגילים אותם יש להקפיד ולעשות גם בבית.

גם שחייה בבריכה היא פעילות מצוינת לכאבי צוואר המונעים דלקות ונוקשות צווארית. בנוסף, חשוב לצרוך מזונות עשירים במגנזיום או לצרוך אותם כתוספי תזונה. 

 

כיצד ניתן למנוע כאבי צוואר?

אורח חיים בריא הוא האמצעי הטוב ביותר למניעת כאבים בצוואר, למעט אם מדובר חלילה על תאונת דרכים. את הכאבים מונעים על ידי תומך לצוואר, אך כיצד יש לנהוג כדי שמלכתחילה לא יהיו כאבים בצוואר? ראשית, חשוב להימנע מעישון.

מעבר לנזקים הרבים של העישון הוא משפיע על הדיסקים שבין חוליות הגב והצוואר, דבר הגורם להיצרות החוליות והגבלה תנועתית. בשל חסימת כלי הדם לא מגיע לרקמות ולדיסקים חמצן.

שנית, יש לעסוק בפעילות גופנית כמו שחייה. הפעילות צריכה להיות מבוקרת בין אם מדובר על תכנית אימונים בחדר כושר ובין אם על שחייה. ולבסוף יש להקפיד לשתות 8 כוסות מים ביום כדי שהדיסקים בצוואר לא יתייבשו.

 

יש לחמם אותו עם כרית חימום או בקבוק חם.

שחייה, הליכה, פילאטיס ויוגה.

אינסול מדרסים - לוגו

לא נמאס לכם מהכאבים? עם המדרסים שלנו כל דריכה רכה כמו כרית!

מלאו פרטים עכשיו!

מדרסי ספורט: המדריך המלא

מה ההבדל בין מדרסים לספורטאים לבין מדרסים לריצה? מדרסים לריצה נבדלים בעיקר בהתאמתם לפעילות הספציפית